Dziedzictwo na nowo odkrywane. Detal architektoniczny 1850-1939

756

Discovering Heritage Again. Architectural Detail 1850-1939
Praca zbiorowa pod redakcją naukową prof. dr hab. inż. arch. Jadwigi Roguskiej

Autorzy:
Praca zbiorowa pod redakcją naukową prof. dr hab. inż. arch. Jadwigi Roguskiej
Recenzenci:
– dr hab. Jakub Lewicki prof. UKSW (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
– dr hab. inż. arch. Joanna Olenderek prof. PŁ (Politechnika Łódzka)
– dr inż. arch. Agata Wagner (Politechnika Warszawska)

[…] Książka nie wyczerpuje zagadnień detalu architektonicznego i ornamentu w architekturze historyzmu, secesji, modernizmu. Nie jest syntezą, ale stanowi krok w tym kierunku. Ukazuje różnorodność detalu i wieloaspektowość jego problematyki. Przedstawione w niej zostały rozpoznania terenowe detalu w wybranych ośrodkach, próby typologicznego uporządkowania. W kilku rozdziałach zwraca uwagę podjęcie zagadnień technologicznych, materiałowo-wykonawczych, próby naświetlenia ewolucji wytwórczości od rzemiosła artystycznego do przemysłu. Wskazane zostały wiodące wytwórnie, zagadnienia projektowania, indywidualnego bądź operowania szablonem, wydobyto rolę katalogów wzorów. Oznacza to pokonywanie kolejnych barier w badaniach nad detalem w przyjętym okresie. […]

prof. dr hab. inż. arch. Jadwiga Roguska
[z Wprowadzenia]

Z RECENZJI:

Teksty dotyczą różnych detali – różnych elementów architektonicznych, sztukaterii, posadzek, stolarki drzwiowej i okiennej, szyb. Bardzo ważną zaletą tomu jest podjęcie potrzebnej i ważnej problematyki, dotychczas traktowanej marginalnie i często pomijanej. Istotnym atutem jest duża liczba ilustracji, które stanowią ważną część merytorycznej prezentacji omawianych problemów.

dr hab. Jakub Lewicki prof. UKSW (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Podjęta w artykułach problematyka dziedzictwa kulturowego staje się obecnie w coraz większym stopniu ukierunkowana na praktykę rozpoznania i ochrony detalu architektonicznego. Wartością publikacji, a zarazem osiągnięciem Autorów tekstów, jest połączenie poglądów naukowo-badawczych z refleksjami praktyków bezpośrednio związanych z rewitalizacją dóbr kultury i ochroną prezentowanych elementów detalu architektonicznego.

dr hab. inż. arch. Joanna Olenderek prof.   PŁ (Politechnika Łódzka)

W książce przedstawiono, głównie na przykładzie trzech miast: Krakowa, Warszawy i Gdańska, stan rozpoznania warunków lokalnych związanych nie tylko z typologią detalu i jego aspektami funkcjonalno-estetycznymi, ale także, co jest niewątpliwym walorem opracowania, z zagadnieniami techniczno-materiałowymi oraz działalnością warsztatów wykonawczych, rzemiosła i uprzemysłowionej wytwórczości detalu architektonicznego. […] Opracowanie to jest niezwykle potrzebną pozycją w literaturze omawiającej zagadnienia architektury XIX i XX wieku, a jednocześnie „narzędziem” przydatnym dla konserwatorów zabytków w zakresie prawidłowego rozpoznania oryginalnego wystroju architektonicznego elewacji i wnętrz oraz jego odpowiedniej konserwacji i restauracji.

dr inż. arch. Agata Wagner    (Politechnika Warszawska)

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2014
Wydawca: Fundacja Hereditas
Objętość: 471 stron
Format: 24,7 x 17,9 cm
Oprawa: miękka ze skrzydłami
Streszczenie w języku angielskim
Indeks osób
ISBN: 978-83-937739-4-7

Nakład wyczerpany, wersja PDF do pobrania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj