Neony. Ulotny ornament warszawskiej nocy.

784

Autor:
Autor – Jarosław Zieliński, historyk, jeden z najbardziej uznanych współczesnych varsavianistów, autor m.in. wielotomowego “Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy”, monografii “Latarnie warszawskie. Historia i technika”, przewodników po poszczególnych stołecznych dzielnicach, a także szeregu artykułów dot. historii i dziedzictwa Warszawy publikowanych m.in. na łamach “Stolicy”, “Spotkań z Zabytkami”, “Gazety Wyborczej – Stołecznej”.

fotografie: Izabella Tarwacka (IzaTT)

Kilka lata temu odrestaurowany został neon koszykarki z Placu Konstytucji. To już jedna z ostatnich neonowych reklam z czasów PRL-u jakie przetrwały w Warszawie.[…] Tych starych neonów z każdym rokiem jest jednak coraz mniej. Każda książka poświęcona warszawskim neonom to próba ocalenia kawałka dziedzictwa kulturowego i estetycznego Warszawy.

z recenzji Jerzego S. Majewskiego

Wydana właśnie przez Fundację Hereditas książka pt. Neony. Ulotny ornament warszawskiej nocy składa się z dwóch podstawowych części: komentarza Jarosława Zielińskiego dot. historii warszawskich neonów oraz swoistego katalogu reliktów stołecznych “kwiatów nocy” z fotografiami Izabelli Tarwackiej (IzaTT). Tekst części historycznej przeplatany jest bogatym materiałem ikonograficznym – zdjęciami neonów dawnej Warszawy oraz rekonstrukcjami niektórych z nich. Część katalogowa zawiera 80 zdjęć warszawskich neonów, zdjęć wykonanych w latach 1998-2010. Wystudiowane kadry, wyczekane oświetlenie, neony fotografowane za ciągu dnia, w słońcu, na które autorka czekała niekiedy kilka miesięcy, wyznaczając na mapie linijkę słońca w oczekiwaniu na idealne, naturalne światło.

Książka Neony. Ulotny ornament warszawskiej nocy powstała z miłości do miasta, z fascynacji jego historią, unikalną formą obiektów, z chęci dokumentowania upływu czasu i zachowania pamiątki po znikającej biżuterii miasta.

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2010
Wydawca: 
Fundacja Hereditas
Objętość: 
154 stron
Format: 
210 mm x 220 mm
Oprawa: 
miękka
ISBN: 
978-83-931723-0-6

nakład wyczerpany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj