Praski przewodnik literacki

1944

Praski przewodnik literacki

druga książka Pawła Dunin-Wąsowicza
z serii przewodników literackich po dzielnicach Warszawy


Co w Pradze było i jest ciekawego dla pisarzy? Którzy z nich mieszkali na Pradze kiedyś, a którzy współcześnie, i co z tego wynikło dla literatury? O praskich szynkach pisali niegdyś Janusz Korczak i Tadeusz Dołęga-Mostowicz,
o lunaparku – Pola Gojawiczyńska i Michał Choromański, o praskich bazarach – Leopold Tyrmand i Waldemar Łysiak, a o stadionie – Piotr Wojciechowski i Mirosław Nahacz. Ale w którym momencie Szmulki przestały być w książkach tłem dla proletariackich sag, a stały się ulubionym żerowiskiem fantastów? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w Praskim przewodniku literackim, skreślonym piórem Pawła Dunin-Wąsowicza, a wydanym w 2018 r. przez Fundację Hereditas przy udziale środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Koncepcja książki – podobnie jak to było w przypadku Żoliborza w Żoliborskim przewodniku literackiego (2017) Pawła Dunin-Wąsowicza – polega na ujęciu na jej łamach omówień i odniesień do różnorodnych źródeł literackich, w których w jakikolwiek sposób pojawia się warszawska Praga. To nowatorski, pierwszy taki przewodnik po Pradze – po miejscach, które zaistniały na łamach książek, opowiadań, wierszy, tekstów piosenek, komiksów i in., u pisarzy od dawnych po współczesnych: od Mickiewicza, poprzez Sienkiewicza, Gojawiczyńską, Gałczyńskiego czy Tuwima, do Tyrmanda, Nowakowskiego, Hłaski, Konwickiego, ale też Stasiuka, Vargi, Masłowskiej i wielu innych.

Praskim przewodniku literackim znalazły się omówienia ok. 300 źródeł literackich, w których pojawia się warszawska Praga. Praski przewodnik literacki twórczo rozwija koncepcję Żoliborskiego przewodnika literackiego, uwzględniając nowe pomysły autora, a także głosy czytelników Żoliborskiego przewodnika literackiego. 

Takiego przewodnika po Pradze jeszcze nie znaliście!

Paweł Dunin-Wąsowicz – warszawiak, dziennikarz, publicysta, krytyk literacki, varsavianista, redaktor naczelny miesięcznika „Lampa”, założyciel wydawnictwa Lampa i Iskra Boża, autor kilkunastu książek. To wybitna osobowość artystyczna, erudyta, pasjonat tworzący wysokiej jakości dzieła literackie czy artystyczne (śpiewa i gra na gitarze w zespole Meble). Twórczo łączy odwołania do kanonu literatury z odniesieniami do książek niszowych, pisarzy zapomnianych lub współczesnych o jeszcze niewyrobionej marce.

W 2017 r. ukazało się I i II wydanie Żoliborskiego przewodnika literackiego Pawła Dunin-Wąsowicza – na łamach którego autor wskazał ok. 300 źródeł literackich odwołujących się do rozlicznych miejsc na Żoliborzu. Książka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem różnych środowisk warszawskich, różnych grup wiekowych, a bardzo duże zainteresowanie nią przełożyło się na jej dodruk już w roku pierwszego wydania. W 2018 r. Fundacja Hereditas przy udziale środków Miasta Stołecznego Warszawy wydała Praski przewodnik literacki Pawła Dunin-Wąsowicza, rozwijający rozwiązania przyjęte dla Żoliborskiego przewodnika… Zwiedzanie warszawskiej Pragi z literackim przewodnikiem w ręku wniosło nową jakość w poznawaniu tej dzielnicy.

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018
Wydawca: Fundacja Hereditas,
Objętość: 224 strony
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-951050-2-9
Cena : 40 zł

chcesz zamówić publikację?
Napisz do nas:
zamówienia@varsavianista.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj