20.8 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

Odbój w kamienicy przy ul. Szwedzkiej 21

Odbój w kamienicy przy ul. Szwedzkiej 21

Kamienica wybudowana w latach 1911-1912 dla małżonków Chaima i Hinki Berensohnów.

Prezentowany na zdjęciu odbój – kopulasty, kanelowany – znajduje się po prawej stronie wlotu przejazdu bramnego. Po lewej stronie wlotu przejazdu taki „bliźniaczy” odbój.

Powyżej 5. kondygnacji elewacji frontowej kamienicy profilowany gzyms koronujący, ponad którym szczyt-wystawka z pozostałością daty „1912”. Na prawej bocznej elewacji wyprowadzona w cegle data i inicjały „1912 H. B.”. Kondygnacje powyżej parteru tynkowane – tynk o dekoracyjnej fakturze, „dziurkowany”. Przy otworach okiennych dekoracje w tynku: pod parapetami i obustronnie na 2/3 wysokości otworu kwadraty w kolorze szarym, nad otworami poziome listwy o dekoracyjnej fakturze. Niektóre balkony elewacji frontowej o pierwotnych balustradach, z wypełnieniem o formach ornamentu okuciowego, na ażurowych konsolach, o płytach dekorowanych od dołu motywem rombu. U wlotu przejazdu od góry podwójne konsole o dekoracji w formie liści suchego akantu.


Więcej detali architektonicznych? Polecamy nasze bazy online: fundacja-hereditas.pl/lapidarium i zabytek.co/detal oraz nasze książki: „Dziedzictwo na nowo odkrywane. Detal architektoniczny 1850-1939″ (red. Jadwiga Roguska, Warszawa 2014) i „Detal architektoniczny warszawskiej Pragi 1850-1939″ (red. Jadwiga Roguska, Warszawa 2018).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane detale