9.3 C
Warszawa
niedziela, 29 maja, 2022

16 listopada

16 listopada 1901 r., otwarto hotel Bristol.

Budowa obiektu była efektem współpracy Ignacego Jana Paderewskiego z kilkoma podmiotami. Inwestycja, początkowo pomyślana jako rodzaj centrum rozrywkowego, miała zostać zrealizowana przy Krakowskim Przedmieściu – na placu, na którym wcześniej stał pałac Tarnowskich. W drugiej połowie 1898 r. wiadomym już było, że prace obejmą budowę hotelu, a prasa informowała, że obiekt, oprócz standardowej funkcji hotelarskiej, będzie mieścił też salę koncertową. Na konkurs architektoniczny przysłano 17 prac, w tym dwie z Paryża i jedną z Berlina. Komisja konkursowa przyznała pierwsze miejsce projektowi krakowskich architektów: Tadeusza Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego. Hotel według ich koncepcji miał być wybudowany w guście secesji, ale ponieważ obawiano się, że ta forma może być źle przyjęta, zlecono Władysławowi Marconiemu przearanżowanie projektu i nadanie budynkowi cech neorenesansu.

Stryjeński i Mączyński zaprojektowali obiekt czteropiętrowy, o dwóch frontach i zaokrąglonym narożniku zwieńczonym kopułą. Całość miała być nakryta wysokim, mansardowym dachem. Marconi nadał gmachowi klasyczne, monumentalne formy, a narożnik zamiast kopułki został zwieńczony belwederkiem. Wcześniej Marconi odbył podróż po najważniejszych europejskich hotelach w celu zapoznania się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami w nich stosowanymi.

Chociaż formy secesyjne nie pojawiały się na elewacjach, odnaleźć je można było we wnętrzach, które zaprojektował wiedeński architekt Otto Wagner (syn). Hol i restauracja uzyskały dekoracje w guście secesji wiedeńskiej.

Pierwsze prace budowlane ruszyły w grudniu 1898 r., a trzy lata później, 22 października 1901 r., publiczności udostępniono kawiarnię. Sam hotel otwarto w listopadzie tegoż roku. Przebywający w Warszawie jesienią 1901 r. Paderewski nie znalazł czasu, by zwiedzić Bristol. Wziął natomiast udział w otwarciu Filharmonii Warszawskiej, gdzie po koncercie bisował aż osiem razy.

19 maja

19 maja 1912 r. odszedł Bolesław Prus.

22 kwietnia

22 kwietnia 1899 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę hotelu Bristol.

19 kwietnia

19 kwietnia 1943 r. warszawscy Żydzi podjęli zbrojną walkę z Niemcami. Wybuchło powstanie w getcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj