
17 grudnia 1988 r. w Warszawie zmarł Roman Piotrowski.
Ten polityk, poseł i minister kojarzony jest głównie jako przedstawiciel powojennego politycznego establishmentu, ale Piotrowski był przede wszystkim architektem.
Architekturę studiował na politechnikach Lwowskiej i Warszawskiej, te drugą ukończył w 1924 r. W młodości związał się z awangardową grupą Praesens, działającą w latach 1924-1930. Od 1930 do 1933 r. był inżynierem-architektem przedsiębiorstwa Budozus, które za cel obrało sobie projektowanie i realizację nowoczesnych i przede wszystkim tanich osiedli mieszkaniowych. W tym czasie spod ręki Piotrowskiego wychodziły przede wszystkim budynki mieszkalne, realizowane w Warszawie, jak i poza nią. Do tych ostatnich należy uważany za jeden z najważniejszych projektów architekta – zrealizowany w 1935 r. w tzw. stylu okrętowym budynek ZUS w Gdyni. Stojący przy ulicy 10 Lutego gmach należy dziś do architektonicznych wizytówek Gdyni.
W latach 30. Roman Piotrowski, wraz z zespołami architektów, stworzył projekty kilku osiedli i domów mieszkalnych. Razem z Aleksandrem Brzozowskim, Zdzisławem Szulcem i Kazimierzem Lichtensteinem był projektantem osiedla TOR na warszawskim Kole. Z Heleną i Szymonem Syrkusami oraz Zygmuntem Skibniewskim pracował nad osiedlem Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Rakowcu. Wraz z Natalią Hiszpańską, Lucyną Nowak-Markowicz i Mirosławem Szabuniewiczem stworzył projekt osiedla Towarzystwa Osiedli Robotniczych przy ulicy Podskarbińskiej na Grochowie. Przy współpracy z ZUS powstały z kolei zaprojektowane przez niego wraz z Bohdanem Lachertem, Romualdem Millerem i Józefem Szanajcą budynki mieszkalne przy ulicach Promyka i Dziennikarskiej na Żoliborzu.
Po wojnie Piotrowski, aż do 1949 r., pozostawał kierownikiem Biura Odbudowy Stolicy. W tym czasie w latach 1945-1947 pełnił również funkcję wiceprezydenta Warszawy. Był to wstęp do jego kariery politycznej, która później znaczona była eksponowanymi funkcjami, m.in. wiceministra odbudowy, ministra budownictwa miast i osiedli czy ambasadora Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w Niemieckiej Republice Demokratycznej.