10.9 C
Warszawa
czwartek, 6 października, 2022

24 listopada

24 listopada 1904 r. rozpoczęło działanie Więzienie Karne przy Rakowieckiej.

Historia warszawskich więzień jest bardzo interesująca, zaś występek, kara i poprawa to temat niezmiennie fascynujący. W dawnej Warszawie ponurą sławą okryły się np. Arsenał, zamieniony przez zaborcę na więzienie, czy zlokalizowany między ulicami Pawią i Dzielną Pawiak.

W latach 80. XIX w. w głowach decydentów dojrzała myśl o budowie nad Wisłą kolejnego więzienia. Przyczyną było przepełnienie Pawiaka. Nowy gmach więzienny zaplanowano na ówczesnych krańcach miasta, za koszarami Lejb-Gwardyjskiego Keksholmskiego Pułku Piechoty. Więzienie miało być przeznaczone zarówno dla przestępców pospolitych, jak i politycznych, czyli przeciwników rosyjskiej dominacji na ziemiach Królestwa.

Gmach został zaprojektowany przez Mikołaja Możdżeńskiego i Henryka Juliana Gaya, jednak to Gayowi przypisuje się ostateczny kształt kompleksu. Zespół Więzienia Karnego w Mokotowie powstawał w latach 1902-1904; więzienie zaplanowano na 800 więźniów. Gmach główny uzyskał plan krzyża łacińskiego. Mieściły się w nim kancelaria, pokój widzeń oraz cele. Ciekawostką jest, iż ulokowano tam także kaplicę katolicką, prawosławną oraz żydowską salę modlitwy. W gmachu znalazły się też pomieszczenia do przyjmowania więźniów, mycia się i przebierania. Dla osadzonych przewidziano cele wieloosobowe i pojedyncze, umywalnie zlokalizowano na korytarzach. Zabudowania więzienne obejmowały również papiernię oraz warsztaty, w których zatrudniano więźniów, by przynajmniej częściowo odzyskać koszty związane z ich utrzymywaniem. Z drugiej strony taki system organizacji placówki powodował, że w jakimś stopniu kompleks więzienny był samowystarczalny. Placówka miała 12 oddziałów.

Już w 1905 r. więzienie zaczęło się przepełniać. Przed 1914 r. w jego murach przebywało 1800 więźniów, a więc o 1000 więcej, niż zostało to przewidziane.

W chwili otwarcia więzienie należało do najnowocześniejszych tego typu zakładów na terenie Imperium. Pomieszczenia miały oświetlenie elektryczne, ogrzewanie centralne oraz były skanalizowane. Kompleks zajął 6 ha, całość otaczał mur z charakterystycznie ułożoną dachówką, uniemożliwiającą wydostanie się na zewnątrz. Na teren obiektu prowadziły trzy bramy, zlokalizowane od strony ulicy Rakowieckiej. Dodatkowo część więzienna była oddzielona od pozostałych zabudowań murem wewnętrznym.

26 września

w roku 1876 położono kamień pod wzniesienie synagogi przy Tłomackiem.

22 września

w roku 1939 r. w bitwie pod Łomiankami zginął gen. Mikołaj Bołtuć.

20 września

w roku 1761 r. biskup Józef Andrzej Załuski dokonał konsekracji kościoła wizytek w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj