8 maja 1817 r. w Warszawie urodził się Stanisław Lilpop.
Przedstawiciel przybyłego ze Styrii rodu zegarmistrzów w młodości wstąpił do szkoły pijarów, po której ukończeniu rozpoczął pracę w warsztatach Banku Polskiego, a następnie w Rządowej Fabryce Machin na Solcu. Zanim wraz administratorem tejże fabryki Wilhelmem Rauem przystąpił do spółki Braci Evans, odbył podróż po Europie – studiował i praktykował w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji.
W spółce Evansów na Świętojerskiej unowocześnił metody pracy i produkcji, rozszerzył asortyment. Był nie tylko dobrym zarządcą spółki, lecz także projektantem narzędzi i maszyn rolniczych, które zdobywały liczne nagrody na wystawach w Moskwie, Paryżu, Wiedniu, a nawet za oceanem. W latach 60. w obliczu konieczności sprzedaży udziałów brytyjskich wspólników Lilpop wraz z Rauem nabyli całe przedsiębiorstwo, na bazie którego już po śmierci Lilpopa powstało towarzystwo akcyjne. Przez kolejne dekady należało ono do największych polskich przedsiębiorstw przemysłu maszynowego na terenie Królestwa Polskiego, a następnie Rzeczypospolitej.
Posiadający duży majątek Stanisław Lilpop lokował kapitał nie tylko w swoje przedsięwzięcia, lecz także w sztukę. W zaprojektowanej przez Jana Heuricha, a zlokalizowanej w Alejach Ujazdowskich willi własnej zgromadził kolekcję dzieł, głównie polskich malarzy, w tym Józefa Simmlera, który też osobiście portretował przemysłowca. Sąsiadem Lilpopa z Alej Ujazdowskich był jego wspólnik Wilhelm Rau.
Stanisław Lilpop zmarł 15 października 1866 r. we Francji.