25 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024

Aleksandra Piłsudska

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Aleksandry Piłsudskiej.

Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska to postać niezwykła. Zanim stała się Panią Marszałkową, przeszła bardzo długą drogę związaną z walką o niepodległość. Jeszcze w domu rodzinnym odebrała patriotyczne wychowanie. Naukę kontynuowała w Warszawie, w prywatnej szkole handlowej Józefy Siemiradzkiej, a następnie podjęła studia na konspiracyjnym Uniwersytecie Latającym, działającym w latach 1882-1905 w Warszawie. Wtedy też zetknęła się po raz pierwszy z Polską Partią Socjalistyczną, do której wstąpiła w 1904 r.

Szczerbińska była odważną działaczką, brawurowo biorącą udział w licznych manifestacjach, a także w legendarnej akcji pod Bezdanami w 1908 r. W czasie I wojny światowej pracowała w oddziale wywiadowczo-kurierskim I Brygady Legionów, działała w Polskiej Organizacji Wojskowej. W czasie Wielkiej Wojny dzieliła los wielu żołnierzy, była internowana w Szczypiornie. W wolnej Polsce cieszyła się wielkim szacunkiem społeczeństwa. Walnie przyczyniła się do uznania zasług kobiet w czasie walk narodowowyzwoleńczych. Była żoną i matką, ale znajdowała czas na działalność społeczną i charytatywną, włączając się m.in. w prace Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa” oraz organizacji pracujących na rzecz kombatantów i weteranów. „Za męstwo i hart ducha wykazane w pracy niepodległościowej” została odznaczona krzyżem Virtuti Militari. W latach 30. była wiceprzewodniczącą Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości.

Aleksandra Piłsudska zmarła w Londynie w 1963 r. Zbliżająca się 60. rocznica jej śmierci jest okazją, by jeszcze raz przypomnieć o niebagatelnym wkładzie kobiet w proces odzyskiwania niepodległości.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

Kamienica Stanisława i Izydora Seydenbeuthlów

wznosi się przy zbiegu ulic Jasnej i Gabriela Boduena.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj