27.1 C
Warszawa
sobota, 27 lipca, 2024

Aleksandra Piłsudska

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Aleksandry Piłsudskiej.

Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska to postać niezwykła. Zanim stała się Panią Marszałkową, przeszła bardzo długą drogę związaną z walką o niepodległość. Jeszcze w domu rodzinnym odebrała patriotyczne wychowanie. Naukę kontynuowała w Warszawie, w prywatnej szkole handlowej Józefy Siemiradzkiej, a następnie podjęła studia na konspiracyjnym Uniwersytecie Latającym, działającym w latach 1882-1905 w Warszawie. Wtedy też zetknęła się po raz pierwszy z Polską Partią Socjalistyczną, do której wstąpiła w 1904 r.

Szczerbińska była odważną działaczką, brawurowo biorącą udział w licznych manifestacjach, a także w legendarnej akcji pod Bezdanami w 1908 r. W czasie I wojny światowej pracowała w oddziale wywiadowczo-kurierskim I Brygady Legionów, działała w Polskiej Organizacji Wojskowej. W czasie Wielkiej Wojny dzieliła los wielu żołnierzy, była internowana w Szczypiornie. W wolnej Polsce cieszyła się wielkim szacunkiem społeczeństwa. Walnie przyczyniła się do uznania zasług kobiet w czasie walk narodowowyzwoleńczych. Była żoną i matką, ale znajdowała czas na działalność społeczną i charytatywną, włączając się m.in. w prace Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa” oraz organizacji pracujących na rzecz kombatantów i weteranów. „Za męstwo i hart ducha wykazane w pracy niepodległościowej” została odznaczona krzyżem Virtuti Militari. W latach 30. była wiceprzewodniczącą Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości.

Aleksandra Piłsudska zmarła w Londynie w 1963 r. Zbliżająca się 60. rocznica jej śmierci jest okazją, by jeszcze raz przypomnieć o niebagatelnym wkładzie kobiet w proces odzyskiwania niepodległości.

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj