12.2 C
Warszawa
piątek, 24 marca, 2023

Aleksandra Piłsudska

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Aleksandry Piłsudskiej.

Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska to postać niezwykła. Zanim stała się Panią Marszałkową, przeszła bardzo długą drogę związaną z walką o niepodległość. Jeszcze w domu rodzinnym odebrała patriotyczne wychowanie. Naukę kontynuowała w Warszawie, w prywatnej szkole handlowej Józefy Siemiradzkiej, a następnie podjęła studia na konspiracyjnym Uniwersytecie Latającym, działającym w latach 1882-1905 w Warszawie. Wtedy też zetknęła się po raz pierwszy z Polską Partią Socjalistyczną, do której wstąpiła w 1904 r.

Szczerbińska była odważną działaczką, brawurowo biorącą udział w licznych manifestacjach, a także w legendarnej akcji pod Bezdanami w 1908 r. W czasie I wojny światowej pracowała w oddziale wywiadowczo-kurierskim I Brygady Legionów, działała w Polskiej Organizacji Wojskowej. W czasie Wielkiej Wojny dzieliła los wielu żołnierzy, była internowana w Szczypiornie. W wolnej Polsce cieszyła się wielkim szacunkiem społeczeństwa. Walnie przyczyniła się do uznania zasług kobiet w czasie walk narodowowyzwoleńczych. Była żoną i matką, ale znajdowała czas na działalność społeczną i charytatywną, włączając się m.in. w prace Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa” oraz organizacji pracujących na rzecz kombatantów i weteranów. „Za męstwo i hart ducha wykazane w pracy niepodległościowej” została odznaczona krzyżem Virtuti Militari. W latach 30. była wiceprzewodniczącą Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości.

Aleksandra Piłsudska zmarła w Londynie w 1963 r. Zbliżająca się 60. rocznica jej śmierci jest okazją, by jeszcze raz przypomnieć o niebagatelnym wkładzie kobiet w proces odzyskiwania niepodległości.

Jan Krzysztof Markowski

był współautorem legendarnego „Marszu Mokotowa".

Gmach przy Grójeckiej 93

był pierwszym nowoczesnym budynkiem szkolnym na Ochocie.

Szkoła powszechna na Kole

W latach 1937-1938 wybudowano gmach szkoły przy ulicy Ożarowskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj