4.1 C
Warszawa
czwartek, 22 lutego, 2024

Baseny przy Czerniakowskiej

fot. Karol Szczeciński

Jeszcze zaledwie kilka dekad temu miejskie baseny były nieodłącznym elementem warszawskiego krajobrazu. Najbardziej obleganymi były te należące do Klubu Sportowego Legia. Sportowy obiekt powstał w dwudziestoleciu międzywojennym; został zaprojektowany przez Romualda Raksimowicza i Aleksandra Kodelskiego. Baseny przy Czerniakowskiej zrealizowano w ramach budowy obiektów sportowych wokół stadionu Dowództwa Okręgu Korpusu nr I, czyli późniejszego stadionu Wojska Polskiego, a dzisiaj stadionu Legii. Infrastrukturę sportową stanowiły tu także korty tenisowe.

Nowoczesny basen, wyróżniający się 10-metrową trampoliną do skoków do wody, przetrwał wojnę, a w latach 50. doczekał się rozbudowy o tzw. basen południowy. Prace mające na celu rozbudowę obiektu prowadzono pod kierunkiem Jerzego Hryniewieckiego, Marka Leykama oraz Czesława Rajewskiego. Teren według architektów mógł pomieścić 2,5 tys. osób, ale w upalne warszawskie dni na Legii bywało ich nawet 3,5 tys.! Baseny miały swoją specyfikę i umownie były podzielone na coś w rodzaju „sektorów”. Ludzie „z miasta” wypoczywali na trawie, na trybunie rozkoszowało się letnią pogodą warszawskie „towarzystwo” – elita. Kąpiel była czymś pobocznym i drugorzędnym – na baseny chodziło się w celach towarzyskich. Bywał tam Leopold Tyrmand, Agnieszka Osiecka, Adam Pawlikowski, Roman Polański czy Janusz Głowacki. Na basenach po prostu należało bywać.

Baseny ostatecznie zamknięto w 1987 r. W XXI w. nastąpiła ich zagłada w trzech aktach. W 2008 r. zlikwidowano same zbiorniki z wodą, trzy lata później budynek mieszczący szatnie, zaś jako ostatnia została rozebrana wieża skoków. Baseny Legii przeszły do historii.

fot. Karol Szczeciński

Siedziba Towarzystwo Ubezpieczeń „Rossya”

16 czerwca 1898 r. wmurowano kamień węgielny.

Lodowiska

Tradycja łyżwiarstwa nad Wisłą jest bardzo długa – pierwsze zawody odbyły się w czasach Augusta III.

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny

W nocy z 30 listopada na 1 grudnia 1962 r. kościół przesunięto o 21 m.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj