30.5 C
Warszawa
sobota, 27 lipca, 2024

Pałac Krasińskich

Pałac Krasińskich nie bez powodu nazywany był najpiękniejszą świecką barokową budowlą Warszawy. Obiekt powstał dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego. Został wzniesiony w latach 1677-1683. Autorem projektu pałacu był Tylman z Gameren.

Tympanon w elewacji frontowej został ozdobiony dekoracją rzeźbiarską autorstwa gdańskiego rzeźbiarza Andreasa Schlütera. Warto na chwilę zatrzymać się przy scenie, w której artysta przedstawił mitycznego przodka rodziny Krasińskich, Marka Waleriusza. W płaskorzeźbie widzimy Waleriusza, który toczy pojedynek w Gallem. Kiedy Rzymianie rozłożyli się obozem w okolicy Bagien Pontyjskich, jeden z Gallów zażądał pojedynku z najdzielniejszym z Rzymian. Śmiałkiem był Marek Waleriusz – wojskowy trybun, służący pod konsulem Lucjuszem Furiuszem Kamillusem. Według legendy podczas pojedynku na jego hełmie miał usiąść kruk, który począł atakować Galla szponami i dziobem, co pomogło Waleriuszowi przebić przeciwnika mieczem. Rzymianina obdarzono nagrodami i nadano mu przydomek Corvus, czyli Kruk. Tenże kruk widnieje w herbie rodowym Krasińskich – Ślepowron. Także tympanon od strony ogrodu uzyskał bogatą dekorację, przedstawiającą wjazd Juliusza Cezara do Rzymu po zwycięstwie pod Mundą.

W pałacu w XVIII w. umieszczono urzędy Rzeczypospolitej. Po strawieniu przez pożar gmach odbudowano według projektu Domenica Merliniego. Obiekt otrzymał wówczas klasycystyczne wnętrza. W XIX w. budynek był siedzibą Sądu Najwyższego (obok ulokowano Sąd Okręgowy). Zniszczony w czasie II wojny w 85 procentach pałac odbudowano według projektu Mieczysława Kuzmy i Zygmunta Stępińskiego i przekazano Bibliotece Narodowej.

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj