27.1 C
Warszawa
sobota, 27 lipca, 2024

Mieczysław Broniewski

Mieczysław Broniewski był twórcą koncernu cukrowniczego, w którego skład wchodziło pięć zakładów. To dla tego przedsiębiorcy wzniesiono w 1938 r. kamienicę przy ul. Narbutta 22, zaprojektowaną przez Antoniego Jawornickiego.

Wcześniej, bo w 1922 r., przebudowano dla Broniewskiego pałacyk przy ul. Mokotowskiej 25, nazywany od tej pory Pałacykiem Cukrowników. To wtedy budynek otrzymał neorokokową dekorację. W trakcie przebudowy Broniewski cały czas rozglądał się za dziełami sztuki do swojej kolekcji. W swoich zbiorach miał już obrazy Henryka Siemiradzkiego „Antoniusz i Kleopatra” oraz „Sprzedaż amuletów”. Oczy kolekcjonera cieszyły też na co dzień, w jego domowym zaciszu, obrazy Jana Styki, Władysława Czachórskiego, Józefa Chełmońskiego czy Józefa Brandta.

To właśnie dla Broniewskiego Melchior Wańkowicz wymyślił hasło „Cukier krzepi” i z dumą przyznawał, że za dwa słowa otrzymał największe honorarium na świecie, czyli 5000 zł. Wańkowicz postanowił sobie wcześniej, że słowa sloganu muszą się składać z takiej samej liczby liter. Udało się znakomicie! Jak sam potem wspominał, slogan doczekał się też drugiej, mniej oficjalnej części w postaci słów: „Wódka lepiej”.

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj