19 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca, 2024

Kaplica Frąckiewiczów na Starych Powązkach

Wczesnomodernistyczna kaplica Frąckiewiczów na Starych Powązkach została zaprojektowana przez arch. Tadeusza Zielińskiego przy współpracy rzeźbiarza Ksawerego Wenzla. Tadeusz Zieliński był cenionym i wziętym architektem, współtwórcą gmachu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i twórcą innych obiektów uczelnianych w Warszawie, m.in. gmachu SGGW przy ulicy Rakowieckiej, budynków Kreślarni Politechniki Warszawskiej czy Chemicznego Instytutu Badawczego.

Na Powązkach architekt zaprojektował kaplicę grobową na planie krzyża równoramiennego, całość nakrył niskim dachem zwieńczonym kamiennym krzyżem. Do wejścia prowadzą schodki z dekoracyjnymi słupkami. Nad portalem widnieje kartusz z herbem Jastrzębiec. Pod gzymsem na zaokrąglonych narożnikach oraz nad małymi okienkami w ścianach kaplicy umieszczono girlandy. Na attyce od frontu zaprojektowano napis GRÓB RODZINY FRĄCKIEWICZÓW. Kaplicę wykonała firma kamieniarska Józefa Norblina i Stefana Bartmańskiego.

Władysław Frąckiewicz był założycielem pierwszej w Warszawie fabryki kafli, pracował też w Towarzystwie Kredytowym Ziemskim, a także pełnił funkcję kuratora szpitala św. Stanisława na Woli. Zmarł w 1912 r. i pierwotnie został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Po jego śmierci żona, która zamówiła nagrobek na Powązkach, ufundowała stypendium jego imienia, z którego mogli korzystać młodzi architekci. Kaplica została obłożona czerwonym piaskowcem kunowskim. Charakterystyczna barwa tego materiału, a niewątpliwie także gabaryty obiektu sprawiają, że kaplica Frąckiewiczów wyróżnia się spośród innych kaplic i grobowców Starych Powązek.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

Kamienica Stanisława i Izydora Seydenbeuthlów

wznosi się przy zbiegu ulic Jasnej i Gabriela Boduena.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj