19.9 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

Rodzina Fuchsów

Reklama Fuchsa, „Teatr i Życie Wytworne”, 1928, nr 6 / Biblioteka Cyfrowa Polona

Rodzina Fuchsów pochodziła najprawdopodobniej z Wysp Brytyjskich, a do Warszawy przybyła w pierwszej połowie XIX w. ze Śląska Cieszyńskiego. Zanim Franciszek Ksawery Fuchs założył firmę cukierniczą, piastował liczne stanowiska i urzędy. Na przełomie XIX i XX w. wyrosło w Warszawie wiele firm rodzinnych. Dobrą koniunkturę wykorzystali też Fuchsowie, zakładając fabrykę na Powiślu. Założyciel przedsiębiorstwa zmarł w 1885 r., ale firma nadal funkcjonowała pod nazwą Dom Handlowo-Przemysłowy Spółka Akcyjna Franciszek Fuchs i Synowie. To Fuchsowie rozpropagowali nad Wisłą iryski i landrynki, wcześniej popularne w Imperium Rosyjskim.

Od końca XIX w. firmą kierował Julian Fuchs. Był obrotnym przedsiębiorcą i kolekcjonerem dzieł sztuki. Jego żona, Maria, wywodząca się ze znanej rodziny Szwede, prowadziła przy Miodowej popularny salon artystyczny. W domu przy Miodowej funkcjonował firmowy sklep z kantorem. Na ścianach pomieszczeń wisiały portrety właścicieli przedsiębiorstwa. U Fuchsów sprzedawano też kawę i importowane herbaty. Firma prowadziła wiele sklepów: przy ul. Marszałkowskiej 113, ul. Mazowieckiej 116, ul. Wileńskiej 1 czy przy ul. Żelaznej 83. W dwudziestoleciu międzywojennym Fuchs wprowadził na rynek kawę bezkofeinową oraz lody Pingwin, które szybko zyskały szaloną popularność.

W czasie okupacji fabryka na Powiślu działała pod zarządem niemieckim. Po wojnie zakłady znacjonalizowano, a na ich „gruzach” powstały Zakłady Przemysłu Cukierniczego Syrena, które w 1960 r. połączono z dawnymi konkurentami w branży – zakładem produkującym krówki w Milanówku i fabryką Wedla, noszącą w tym czasie miano Zakładów Cukierniczych im. 22 Lipca.

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj