3.2 C
Warszawa
środa, 17 kwietnia, 2024

Skocznia narciarska

Mokotowska skocznia nie była pierwszym tego typu obiektem w Warszawie. Wcześniej, już od lat 20. XX w., warszawiacy mogli korzystać ze skoczni na Agrykoli. Nowy obiekt sportowy, również na Agrykoli, zaprojektowano w latach 50. Skocznia ta przetrwała do lat 70.

Małą skocznię przy ulicy Czerniowieckiej zaczęto budować w 1955 r., ale oddano ją do użytku dopiero w 1959 r. z uwagi na problemy geologiczne. Projektantami byli Jerzy Kodelski, Jeremi Strachocki i Mieczysław Strzelecki. Konstrukcję zaprojektował Czesław Cywiński. Otrzymała nazwę „Skarpa” i należała do Warszawskiego Klubu Narciarskiego. Punkt konstrukcyjny skoczni, według którego ustala się noty za odległość skoku, znajdował się na 38 m. Skocznia stała się jednym z centrów sportowych w Warszawie – zimą gromadziła tłumy. Skoki przychodziło oglądać nawet kilka tysięcy widzów. Niestety, z biegiem lat popularność obiektu słabła, a ostatnie zawody zorganizowano tu w 1989 r. Wśród sportowców, którzy skakali ze skoczni, można wspomnieć Antoniego Łaciaka czy Wojciecha Fortunę. Rekord skoczni ustanowił Janusz Duda w 1985 r.

Konstrukcję tak popularnego niegdyś sportowego obiektu rozbierano na raty. Część zdemontowano już w latach. 90., a ostatecznie skocznia zniknęła z krajobrazu naszego miasta na przełomie 2010 i 2011 r.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

Kamienica Stanisława i Izydora Seydenbeuthlów

wznosi się przy zbiegu ulic Jasnej i Gabriela Boduena.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj