20.8 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

Skocznia narciarska

Mokotowska skocznia nie była pierwszym tego typu obiektem w Warszawie. Wcześniej, już od lat 20. XX w., warszawiacy mogli korzystać ze skoczni na Agrykoli. Nowy obiekt sportowy, również na Agrykoli, zaprojektowano w latach 50. Skocznia ta przetrwała do lat 70.

Małą skocznię przy ulicy Czerniowieckiej zaczęto budować w 1955 r., ale oddano ją do użytku dopiero w 1959 r. z uwagi na problemy geologiczne. Projektantami byli Jerzy Kodelski, Jeremi Strachocki i Mieczysław Strzelecki. Konstrukcję zaprojektował Czesław Cywiński. Otrzymała nazwę „Skarpa” i należała do Warszawskiego Klubu Narciarskiego. Punkt konstrukcyjny skoczni, według którego ustala się noty za odległość skoku, znajdował się na 38 m. Skocznia stała się jednym z centrów sportowych w Warszawie – zimą gromadziła tłumy. Skoki przychodziło oglądać nawet kilka tysięcy widzów. Niestety, z biegiem lat popularność obiektu słabła, a ostatnie zawody zorganizowano tu w 1989 r. Wśród sportowców, którzy skakali ze skoczni, można wspomnieć Antoniego Łaciaka czy Wojciecha Fortunę. Rekord skoczni ustanowił Janusz Duda w 1985 r.

Konstrukcję tak popularnego niegdyś sportowego obiektu rozbierano na raty. Część zdemontowano już w latach. 90., a ostatecznie skocznia zniknęła z krajobrazu naszego miasta na przełomie 2010 i 2011 r.

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj