20.1 C
Warszawa
poniedziałek, 29 maja, 2023

Skocznia narciarska

Mokotowska skocznia nie była pierwszym tego typu obiektem w Warszawie. Wcześniej, już od lat 20. XX w., warszawiacy mogli korzystać ze skoczni na Agrykoli. Nowy obiekt sportowy, również na Agrykoli, zaprojektowano w latach 50. Skocznia ta przetrwała do lat 70.

Małą skocznię przy ulicy Czerniowieckiej zaczęto budować w 1955 r., ale oddano ją do użytku dopiero w 1959 r. z uwagi na problemy geologiczne. Projektantami byli Jerzy Kodelski, Jeremi Strachocki i Mieczysław Strzelecki. Konstrukcję zaprojektował Czesław Cywiński. Otrzymała nazwę „Skarpa” i należała do Warszawskiego Klubu Narciarskiego. Punkt konstrukcyjny skoczni, według którego ustala się noty za odległość skoku, znajdował się na 38 m. Skocznia stała się jednym z centrów sportowych w Warszawie – zimą gromadziła tłumy. Skoki przychodziło oglądać nawet kilka tysięcy widzów. Niestety, z biegiem lat popularność obiektu słabła, a ostatnie zawody zorganizowano tu w 1989 r. Wśród sportowców, którzy skakali ze skoczni, można wspomnieć Antoniego Łaciaka czy Wojciecha Fortunę. Rekord skoczni ustanowił Janusz Duda w 1985 r.

Konstrukcję tak popularnego niegdyś sportowego obiektu rozbierano na raty. Część zdemontowano już w latach. 90., a ostatecznie skocznia zniknęła z krajobrazu naszego miasta na przełomie 2010 i 2011 r.

Kamienica Józefa Ambroszkiewicza

stojąca przy pl. Trzech Krzyży 10 została wzniesiona w 1817 r.

Święto Pracy

Przywódcy państwowi pozdrawiali tłumy z trybuny przed Pałacem Kultury i Nauki.

Gmach Komory Wodnej

został zaprojektowany przez Antonia Corazziego i wzniesiony w latach 1824-1825.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj