12.2 C
Warszawa
piątek, 24 marca, 2023

Bolesław Syrewicz

Jedną z najpiękniejszych pełnoplastycznych rzeźb dłuta Bolesława Syrewicza na warszawskich nekropoliach jest postać kobieca na nagrobku Elizy Epstein z d. Kleber (1811-1880) na cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym. Wykonaną z białego marmuru kararyjskiego żałobnicę umieszczono na pomniku w 1883 r. Postać, z przeszywająco smutnym wyrazem twarzy, lewą ręką przyciska do piersi krzyż. Na szczególną uwagę zasługują detale rzeźby – misternie wykonane dłonie, delikatnie opadające na ramiona włosy oraz subtelna koronka welonu, okalająca twarz płaczki.

Jan Epstein (1805-1885) był bankierem i przemysłowcem. Po ukończeniu szkoły pijarów na Żoliborzu wyjechał za granicę zdobywać wykształcenie i praktykę w bankowości. Po powrocie otworzył w Warszawie własny dom bankowy, który później włączono do Banku Handlowego Leopolda Kronenberga. Przedsiębiorca założył także papiernię, która uchodziła za jedną z najlepszych w kraju. Wspierał finansowo budowę kościoła ewangelicko-reformowanego.

Bolesław Syrewicz (1835-1899) studiował rzeźbę w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Konstantego Hegla i rysunek pod kierunkiem Jana Feliksa Piwarskiego. Następnie pobierał nauki na akademiach w Berlinie i w Monachium, zaś później – jako stypendysta w Akademii św. Łukasza – w Rzymie. Odbył podróże do Paryża i Petersburga. Po powrocie do Warszawy prowadził pracownię na Zamku Królewskim.

Twórca upodobał sobie biały marmur jako materiał rzeźbiarskich wypowiedzi. Prace Syrewicza są znakomitym przykładem akademizmu, rozumianego przede wszystkim jako dbałość o wysoki poziom wykonawstwa.

Artysta wykonał ponad 50 nagrobków, większość z nich dla cmentarzy warszawskich.

Jan Krzysztof Markowski

był współautorem legendarnego „Marszu Mokotowa".

Gmach przy Grójeckiej 93

był pierwszym nowoczesnym budynkiem szkolnym na Ochocie.

Szkoła powszechna na Kole

W latach 1937-1938 wybudowano gmach szkoły przy ulicy Ożarowskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj