19.9 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego

Inicjatywa ustawienia w Warszawie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego pianisty, polityka, męża stanu i sygnatariusza traktatu wersalskiego – zrodziła się już za życia mistrza. Jej inicjatorami byli dwaj zamożni mieszkańcy stolicy – Jan Wedel, właściciel słynnej fabryki czekolady, oraz Władysław Grajkowski, dyrektor cmentarza Bródnowskiego. Ufundowali monument, który postanowiono ustawić w parku Skaryszewskim im. Ignacego Jana Paderewskiego. Park otrzymał to imię w 1929 r.

Michał Kamieński wykonał model, a Czesław Chojnowski w swej pracowni przy ul. Solec 13 odlew. Jesienią 1939 r. do Warszawy wkroczyli Niemcy. Odlany z brązu pomnik, ze względu na tworzywo, wzbudził ich zainteresowanie. W obawie przed przetopieniem obiektu Chojnowski postanowił zakopać go na swojej posesji. Kiedy jednak miejsce ukrycia stało się zagrożone, rzeźbę przewieziono na cmentarz Bródnowski, gdzie pozostała w ukryciu aż do wyzwolenia. To jednak nie był koniec jej wędrówki. Przez kolejne lata znajdowała się w piwnicy willi na Mokotowie, należącej do płk. Zygmunta Jeznackiego, zięcia Władysława Gajkowskiego. Po 1956 r. władze miejskie umieściły odlew w piwnicy Muzeum m.st. Warszawy na Starym Mieście.

Dzięki staraniom Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego podjęto decyzję o ustawieniu pomnika na skwerku przy ulicy Okólnik. Oddany do renowacji monument przeleżał w pracowni kolejnych kilka lat. W końcu w 1977 r. z inicjatywy prof. Stanisława Lorentza stanął na dziedzińcu Muzeum Narodowego, a rok później w zaplanowanym wcześniej miejscu. 16 września 1978 r. w okolicy pałacu Ostrogskich oraz ówczesnej Państwowej Szkoły Muzycznej przy ulicy Okólnik dokonano jego uroczystego odsłonięcia.

Ostatecznie w czerwcu 1985 r. pomnik przeniesiono do parku Ujazdowskiego i ustawiono w centralnej części założenia. Tablica na podstawie cokołu zawiera tekst pokrótce opisujący burzliwe losy monumentu.

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj