-0 C
Warszawa
niedziela, 3 grudnia, 2023

Al. Niepodległości 157

Widok na dom przy al. Niepodległości 157 od strony podwórza, fot. Czesław Olszewski

Nowoczesna kamienica przy al. Niepodległości 157 na warszawskim Mokotowie powstała dla Andrzeja Wierzbickiego, ministra przemysłu i handlu, posła na sejm w latach 1919-1927 oraz 1935-1937. Wierzbicki przez lata był prezesem Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów Lewiatan, a w 1939 r. – członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Dowództwie Obrony Stolicy.

Projekt domu sporządził syn inwestora, Jerzy Wierzbicki, który długo szukał odpowiedniej działki pod inwestycję dla ojca. Odpowiedni plac pod budowę znalazł ostatecznie na Mokotowie. Duża działka pozwoliła na wybudowanie dwóch domów, jednego od strony alei Niepodległości, a drugiego od ulicy Asfaltowej. Pośrodku urządzono duże podwórko. Dom powstał w latach 1935-1936. Jego elewacje oblicowano szarą cegłą, jedynie przy przejeździe bramnym i w pasie cokołu zastosowano płytki ciemnobrązowego klinkieru.

O urodzie rozplanowanego pomiędzy domami podwórza, o wymiarach 24 x 36 m, decyduje ogród z centralnie umieszczonym basenem, o wymiarach 3 x 15 m, z którego odchodzą kanaliki na rzucie krzyża. Dla urozmaicenia wzdłuż kanałów zaplanowano nasadzenia. Ogród i basen stanowiły część wspólną przeznaczoną dla mieszkańców. Elementy te są udanym przykładem niespotykanego w okolicy umiejętnego wkomponowania założenia wodnego w przestrzeń nowoczesnego budownictwa lat 30. XX w.

Szkoła Wojciecha Górskiego

dla uczniów, którzy zostali usunięci ze szkół rządowych.

Kampus Wyższej Szkoły Handlowej

Teren pod budowę kampusu wyznaczono na terenie obozu letniego wojsk carskich.

Kasy Chorych

W 1919 r. wydano dekret o ubezpieczeniach na wypadek choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj