18.2 C
Warszawa
sobota, 27 lipca, 2024

Centralny Dom Towarowy

Czy zrobili już Państwo przedświąteczne zakupy? Dzisiejsi mieszkańcy stolicy mogą wybierać w ofercie dziesiątków galerii handlowych i setek sklepów, jednak w pamięci jeszcze wielu mieszkańców Warszawy żyją wspomnienia przedświątecznych kolejek i radości związanej ze zdobyciem upragnionych towarów. Niemym świadkiem wielu ludzkich uczuć z zakupami powiązanych, od zwątpienia po euforię, jest gmach Centralnego Domu Towarowego w Alejach Jerozolimskich. Projekt nowoczesnego budynku powstał w latach 1947-1948, a jego twórcami byli Zbigniew Ihnatowicz i Jerzy Romański. Koncepcja dwójki architektów pokonała kilkadziesiąt innych. Była druga połowa lat 40., za chwilę w architekturze miał zostać wprowadzony socrealizm, a tymczasem w centrum Warszawy powstawał nowoczesny gmach zaprojektowany w duchu przedwojennego polskiego funkcjonalizmu. Przeszklone, podświetlone elewacje w mieście, które po wojnie budziło się do życia, były synonimem nowoczesności i luksusu, a z drugiej strony – solą w oku polityków, którzy woleli monumentalne formy stylistyki realizmu socjalistycznego.

Wrażenie nowoczesności otwartego w 1951 r. domu towarowego potęgował charakterystyczny neon od strony Alej Jerozolimskich, zainstalowany w latach 50. W środku budynku na klientów czekały dobrze doświetlone przestrzenie sklepowe i duży wybór towarów. Infrastrukturę CDT-u uzupełniały kawiarnia na antresoli oraz restauracja na najwyższej kondygnacji. Komunikację między piętrami zapewniały windy osobowe oraz schody ruchome. W celu przewozu produktów zainstalowano windy towarowe. CDT, nowoczesny dom towarowy, rozpalał wyobraźnię mieszkańców stolicy.

W historii obiektu nie brakowało dramatycznych wydarzeń: 22 grudnia 1964 r. dokonano zuchwałego napadu na przedświąteczny utarg CDT-u, a 21 września 1975 r. budynek strawił pożar. Dzisiaj Centralny Dom Towarowy nie budzi już takich emocji jak niegdyś, niemniej jednak stanowi ważny element w dziejach polskiej architektury i społecznej historii Warszawy. A Państwo jak wspominają zakupy w Centralnym Domu Towarowym?

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj