19.9 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

Cytadela

Warszawska cytadela powstała w ramach represji po powstaniu listopadowym. Gigantyczny kompleks, zaprojektowany przez mjr. Iwana Dehna, realizowano w latach 1832-1834. Centralne miejsce cytadeli stanowił plac Gwardii i dawne koszary Gwardii Pieszej Koronnej, które włączono w obręb zespołu. Cytadela wchłonęła wcześniejsze zabudowania konwiktu pijarów. Jej budowa położyła kres rozwoju willowej dzielnicy Fawory.

Przez dziesięciolecia cytadela była symbolem męczeństwa Polaków. Obok powstańców 1863 r. czy działaczy niepodległościowych w X pawilonie cytadeli warszawskiej więziono organizatorów oświaty czy uczestników rewolucji 1905 r.

Symbolem męczeństwa stały się także stoki cytadeli, na których dokonywano egzekucji. W latach 30. XX w. na stoku od strony wschodniej stworzono symboliczny cmentarz i zaaranżowano według projektu Antoniego Miszewskiego dawne Wrota Paskiewiczowskie na Bramę Straceń. Na murze zawieszono sześć marmurowych tablic z nazwiskami ofiar. Po wojnie wymieniono tablice, Brama Straceń uzyskała półkolisty mur, pośrodku umieszczono znicz. Od Bramy Straceń można przejść Drogą Straceń do X pawilonu. Tuż obok odtworzono fragmenty fundamentów dwóch budynków, w tym kuźni, w której zakuwano więźniów w kajdany.

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj