2.8 C
Warszawa
niedziela, 10 listopada, 2024

Cytadela

Warszawska cytadela powstała w ramach represji po powstaniu listopadowym. Gigantyczny kompleks, zaprojektowany przez mjr. Iwana Dehna, realizowano w latach 1832-1834. Centralne miejsce cytadeli stanowił plac Gwardii i dawne koszary Gwardii Pieszej Koronnej, które włączono w obręb zespołu. Cytadela wchłonęła wcześniejsze zabudowania konwiktu pijarów. Jej budowa położyła kres rozwoju willowej dzielnicy Fawory.

Przez dziesięciolecia cytadela była symbolem męczeństwa Polaków. Obok powstańców 1863 r. czy działaczy niepodległościowych w X pawilonie cytadeli warszawskiej więziono organizatorów oświaty czy uczestników rewolucji 1905 r.

Symbolem męczeństwa stały się także stoki cytadeli, na których dokonywano egzekucji. W latach 30. XX w. na stoku od strony wschodniej stworzono symboliczny cmentarz i zaaranżowano według projektu Antoniego Miszewskiego dawne Wrota Paskiewiczowskie na Bramę Straceń. Na murze zawieszono sześć marmurowych tablic z nazwiskami ofiar. Po wojnie wymieniono tablice, Brama Straceń uzyskała półkolisty mur, pośrodku umieszczono znicz. Od Bramy Straceń można przejść Drogą Straceń do X pawilonu. Tuż obok odtworzono fragmenty fundamentów dwóch budynków, w tym kuźni, w której zakuwano więźniów w kajdany.

XI LO im. Mikołaja Reja

Szkoła średnia – obecnie XI LO im. Mikołaja Reja – sięga swoimi początkami 1905 r.

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ułatwienia dostępu