-0 C
Warszawa
niedziela, 3 grudnia, 2023

Barbakan

Chociaż został odtworzony dopiero w latach 50. XX w., zrósł się ze Starym Miastem i nie wyobrażamy sobie Warszawy bez tego reliktu dawnej obronności. Barbakan, bo o nim mowa, stanowił umocnienie Bramy Nowomiejskiej, której zadaniem było bronić miasta od strony północnej. Barbakan warszawski został zbudowany przez Jana Baptystę z Wenecji (Wenecjanina) w połowie XVI w.

Budowla pierwotnie wyposażona była w most zwodzony i okna strzelnicze. Wieńczyła ją attyka, która pełniła funkcje dekoracyjne, a nie utylitarne. Barbakanu nie ominęły procesy rozbiórki murów miejskich prowadzone w XVIII w. Ostatecznie miejsce po obiekcie zostało wchłonięte przez zabudowę mieszkalną. Fragment dawnego Barbakanu zajęła kamienica zwana Piwnicą Gdańską.

Prowadzone w latach 1936-1938 prace pozwoliły na odsłonięcie części murów obronnych, w tym Barbakanu, jednak dalsze działania przerwała wojna. Całkowitą rekonstrukcję Barbakanu, z wykorzystaniem oryginalnych fundamentów i elementów murów, zrealizowano w latach 1952-1954 pod kierunkiem Wacława Antoniego Podlewskiego. Podstawą jego prac były XVII-wieczne ryciny oraz studia rysunkowe architektów i konserwatorów, wśród których był prof. Jan Zachwatowicz.

Szkoła Wojciecha Górskiego

dla uczniów, którzy zostali usunięci ze szkół rządowych.

Kampus Wyższej Szkoły Handlowej

Teren pod budowę kampusu wyznaczono na terenie obozu letniego wojsk carskich.

Kasy Chorych

W 1919 r. wydano dekret o ubezpieczeniach na wypadek choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj