6.4 C
Warszawa
czwartek, 22 lutego, 2024

Szkoła przy Czarnieckiego

fot. A. Sobieszczański

Zlokalizowany przy ulicy Stefana Czarnieckiego budynek szkoły jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Żoliborza Oficerskiego. Przeznaczony dla Prywatnej Koedukacyjnej Szkoły Powszechnej „Rodziny Wojskowej”, powstał w latach 1932-1933. Został zaprojektowany przez architekta Jana Koszczyc-Witkiewicza, autora m.in. gmachu biblioteki Wyższej Szkoły Handlowej (dziś Szkoła Główna Handlowa). Szkoła przy Czarnieckiego była prowadzona przez Stowarzyszenie „Rodziny Wojskowej”, któremu honorowo patronowała Aleksandra Piłsudska, a które zrzeszało matki, żony i córki zawodowych oficerów i podoficerów w okresie II RP. U podstaw działalności stowarzyszenia leżały edukacja i bezinteresowna działalność społeczna. Sam nowoczesny budynek szkolny powstał w rezultacie działalności Funduszu Kwaterunku Wojskowego.

Witkiewicz, który w młodości współpracował ze swoim stryjem Stanisławem Witkiewiczem, zaprojektował nowoczesny obiekt, w którym zawarł elementy popularnego podówczas tzw. stylu narodowego, będące dalekim echem stylu zakopiańskiego, przetworzone i zmodernizowane w duchu epoki (m.in. dekoracyjne detale z cegły klinkierowej). W oddanej do użytku w 1934 r. szkole na uczniów czekały dobrze doświetlone sale o dużych oknach, szatnie, pokój lekarski, pomieszczenia sanitarne, jadalnia i sala gimnastyczna.

Już w 1939 r. szkoła została zamknięta, jednak przez cały okres okupacji w gmachu kontynuowano działalność edukacyjną. W tym czasie urządzono tu też stołówkę Rady Głównej Opiekuńczej pod patronatem Janiny Dunin-Wąsowiczowej. Na elewacji frontowej zachowały się liczne postrzeliny z okresu wojny, które podczas prowadzonych w latach 2016-2017 prac zostały zabezpieczone.

Budynek projektu Koszczyc-Witkiewicza, w umiejętny sposób łączący w sobie cechy tzw. stylu narodowego i funkcjonalizmu, jest jedną z najważniejszych realizacji w dorobku tego architekta, a zarazem należy do najlepszych przykładów architektury szkolnej okresu dwudziestolecia.

Siedziba Towarzystwo Ubezpieczeń „Rossya”

16 czerwca 1898 r. wmurowano kamień węgielny.

Lodowiska

Tradycja łyżwiarstwa nad Wisłą jest bardzo długa – pierwsze zawody odbyły się w czasach Augusta III.

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny

W nocy z 30 listopada na 1 grudnia 1962 r. kościół przesunięto o 21 m.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj