26.5 C
Warszawa
czwartek, 21 września, 2023

Szkoła przy Czarnieckiego

fot. A. Sobieszczański

Zlokalizowany przy ulicy Stefana Czarnieckiego budynek szkoły jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Żoliborza Oficerskiego. Przeznaczony dla Prywatnej Koedukacyjnej Szkoły Powszechnej „Rodziny Wojskowej”, powstał w latach 1932-1933. Został zaprojektowany przez architekta Jana Koszczyc-Witkiewicza, autora m.in. gmachu biblioteki Wyższej Szkoły Handlowej (dziś Szkoła Główna Handlowa). Szkoła przy Czarnieckiego była prowadzona przez Stowarzyszenie „Rodziny Wojskowej”, któremu honorowo patronowała Aleksandra Piłsudska, a które zrzeszało matki, żony i córki zawodowych oficerów i podoficerów w okresie II RP. U podstaw działalności stowarzyszenia leżały edukacja i bezinteresowna działalność społeczna. Sam nowoczesny budynek szkolny powstał w rezultacie działalności Funduszu Kwaterunku Wojskowego.

Witkiewicz, który w młodości współpracował ze swoim stryjem Stanisławem Witkiewiczem, zaprojektował nowoczesny obiekt, w którym zawarł elementy popularnego podówczas tzw. stylu narodowego, będące dalekim echem stylu zakopiańskiego, przetworzone i zmodernizowane w duchu epoki (m.in. dekoracyjne detale z cegły klinkierowej). W oddanej do użytku w 1934 r. szkole na uczniów czekały dobrze doświetlone sale o dużych oknach, szatnie, pokój lekarski, pomieszczenia sanitarne, jadalnia i sala gimnastyczna.

Już w 1939 r. szkoła została zamknięta, jednak przez cały okres okupacji w gmachu kontynuowano działalność edukacyjną. W tym czasie urządzono tu też stołówkę Rady Głównej Opiekuńczej pod patronatem Janiny Dunin-Wąsowiczowej. Na elewacji frontowej zachowały się liczne postrzeliny z okresu wojny, które podczas prowadzonych w latach 2016-2017 prac zostały zabezpieczone.

Budynek projektu Koszczyc-Witkiewicza, w umiejętny sposób łączący w sobie cechy tzw. stylu narodowego i funkcjonalizmu, jest jedną z najważniejszych realizacji w dorobku tego architekta, a zarazem należy do najlepszych przykładów architektury szkolnej okresu dwudziestolecia.

Studio filmowe „Sfinks”

ma na swoim koncie kilkadziesiąt wyprodukowanych filmów.

Zakon bonifratrów

Nazwę ulicy Bonifraterskiej nadano od zakonu bonifratrów, przybyłych do Warszawy w 1650 r.

Rządowa Fabryka Machin Żelaznych

Niewielki zakład, początkowo napędzany siłą kieratu konnego, założono w 1826 r. na Solcu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj