20.8 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

Dom Żołnierza

Usytuowany w parku Praskim – niemal naprzeciwko stojącego po drugiej stronie ulicy kościoła św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła – Dom Żołnierza był instytucją szczególną nie tylko na mapie Pragi, lecz także całej Warszawy.

Budynek, w którym mieścił się Dom Żołnierza, sięgał swymi początkami roku 1903, kiedy to w nowo wybudowanym gmachu zorganizowano Teatr Ludowy. Stołeczny garnizon przejął podniszczony obiekt w 1928 r. Uruchomiona na Pradze instytucja zaspokajała kulturalne potrzeby nie tylko żołnierzy, lecz i mieszkańców Pragi. Gmach pomieścił teatr, bibliotekę i świetlicę. W sali widowiskowej mogło jednorazowo przebywać ok. 700 osób. Odbywały się tam przedstawienia, koncerty i pokazy filmowe. Na tyłach budynku zlokalizowane były: kręgielnia, sala gimnastyczna oraz strzelnica. Przy Domu Żołnierza działał też hotel dla żołnierzy i podoficerów. Obok budynku założono ogród dla dzieci.

Instytucja dbała również o weteranów powstania styczniowego. Organizowano dla nich spotkania połączone z poczęstunkiem. Było to drugie na Pradze, po schronisku funkcjonującym przy ulicy Floriańskiej, miejsce związane z opieką nad weteranami zrywu powstańczego z 1863 r. Dom Żołnierza stał się również przestrzenią balów, potańcówek czy akademii. Atutem miejsca było atrakcyjne położenie, parkowe otoczenie oraz bliskość arterii komunikacyjnych. W 1932 r. przed obiektem ustawiono pomnik Józefa Piłsudskiego autorstwa Jana Małety. Z okazji świąt państwowych i uroczystości związanych z garnizonem gmach iluminowano.

Dom Żołnierza został trafiony bombą już we wrześniu 1939 r. Resztki budynku rozebrano w okresie powojennym.

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj