-0 C
Warszawa
niedziela, 3 grudnia, 2023

Gmach Komory Wodnej

Klasycystyczny gmach Komory Wodnej został zaprojektowany przez Antonia Corazziego i wzniesiony w latach 1824-1825. W położonym przy ulicy Brukowej (dzisiaj Kłopotowskiego) budynku pobierano opłaty od osób wjeżdżających na tymczasowy most łyżwowy rozciągnięty między ulicami Brukową a Bednarską po drugiej stronie Wisły. Nie jest prawdą, że analogiczną funkcję jak Komora Wodna przy Brukowej pełnił budynek o zbliżonych formach architektonicznych przy Bednarskiej. Wzniesiony dla Teodozji Majewskiej gmach łaźni nigdy nie służył jak element obsługi mostu.

Corazzi zaprojektował niewielki obiekt na rzucie prostokąta, z wyższą częścią środkową, ujętą po bokach niższymi skrzydłami. Środkowy ryzalit rozczłonkowany jest czterema masywnymi filarami, pomiędzy którymi rozpięto arkady wsparte na jońskich kolumnach. Wieńczy go trójkątny fronton, w którego tympanonie umieszczono płaskorzeźbę o tematyce mitologicznej, nawiązującą do wody. Tomasz Accardi przedstawił tam boga mórz Neptuna w rydwanie powożonym przez konie z rybimi ogonami. Nad każdym z trzech wejść do gmachu umieszczonych w portyku przytwierdzono płycinę z płaskorzeźbą.

W chwili oddania do użytku stałej przeprawy przez Wisłę w 1884 r. Komora Wodna straciła na znaczeniu. W kolejnych latach obiekt był przekształcany i służył jako budynek mieszkalny pracowników warszawskich wodociągów. Do historycznej formy powrócono dopiero w latach 70. XX w. Ciekawostką związaną z obiektem pozostają tablice oznaczające poziom wody podczas powodzi z lat 1813 i 1844. Komora Wodna Corazziego, chociaż zlokalizowana na uboczu, otoczona przez mieszkalną zabudowę, pozostaje jednym z najważniejszych – i najstarszych – praskich zabytków. Dziś mieści się w nim Urząd Stanu Cywilnego.

Szkoła Wojciecha Górskiego

dla uczniów, którzy zostali usunięci ze szkół rządowych.

Kampus Wyższej Szkoły Handlowej

Teren pod budowę kampusu wyznaczono na terenie obozu letniego wojsk carskich.

Kasy Chorych

W 1919 r. wydano dekret o ubezpieczeniach na wypadek choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj