27.1 C
Warszawa
sobota, 27 lipca, 2024

Kamienica Józefa Ambroszkiewicza

Stojąca przy pl. Trzech Krzyży 10 kamienica Józefa Ambroszkiewicza została wzniesiona w 1817 r. W połowie XIX stulecia przebudowano ją według projektu Henryka Marconiego. Sąsiadowała z Instytutem Głuchoniemych oraz kamienicą Wodnickiego. W przyziemiu domu Ambroszkiewicza mieściła się znana warszawiakom apteka, którą od 1860 r. prowadził farmaceuta Henryk Klawe (pisaliśmy o nim w artykule „Henryk Klawe – warszawski farmaceuta wszech czasów” – link pod postem).

Apteka Klawego przy placu Trzech Krzyży działała przez 50 lat. W pierwszej połowie lat 20. XX w. zakupili ją wspólnicy Henryk Czerwiński i Izydor Nasierowski, by już w latach 30. odsprzedać ją Antoniemu Piotrowskiemu i Stefanowi Laubemu. W ich rękach apteka znajdowała się do 1945 r.

Kamienica pl. Trzech Krzyży 10 z zawieruchy wojennej wyszła cało, wraz z apteką, w której – co warto podkreślić – przetrwały też zabytkowe meble, stanowiące nieodłączny element jej wyposażenia. Kiedy władza okrzepła, apteka – podobnie jak dziesiątki innych – została upaństwowiona. To właśnie tutaj leki dla matki kupowała powołana do życia przez Leopolda Tyrmanda Marta Majewska – bohaterka powieści „Zły”: „Apteka miała stare, wypełnione meblową politurą wnętrze. Szufladki, wieżyczki z rżniętego w bejcowanym drzewie gotyku, zmatowiałe ze starości boazerie. I lustra; trochę wyszczerbione, trochę zżółkłe, za szkłem gablot w łukowych, niby romańskich oprawach – wszędzie lustra. […]” – czytamy na kartach powieści.

Lata 70. przyniosły decyzję o wyburzeniu kamienicy Ambroszkiewicza. Szczęśliwie zabytkowe meble zostały przeniesione do apteki przy Krakowskim Przedmieściu 19 i wpisane do rejestru zabytków. Ostatecznie, unieśmiertelnione przez Tyrmanda meble znalazły swoje miejsce w warszawskim Muzeum Farmacji.

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj