19.9 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

Warszawskie przedsiębiorstwo budowlane

Co łączy budynek warszawskiego Cyrku (dziś nieistniejącego) przy Ordynackiej, kościół pw. Wszystkich Świętych na placu Grzybowskim, hotel Bristol, gmachy Filharmonii i „Cedergrenu”? Budowa wszystkich tych obiektów została zrealizowana przez warszawskie przedsiębiorstwo budowlane Władysława Czosnowskiego. Będący wcześniej czeladnikiem murarskim Czosnowski założył je w 1870 r., opierając jego działalność na nowoczesnych zasadach. Inauguracja prac dużego przedsiębiorstwa nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego szkolnego kolegi Czosnowskiego, Franciszka Geyera, oraz kredytów udzielonych przez Bank Handlowy i Towarzystwo Kredytowe Ziemskie.

Zgromadzony po pewnym czasie działalności firmy kapitał Czosnowski ulokował w gruntach i nieruchomościach. Na terenach dawnego przedsiębiorstwa Ulrychów przy Ceglanej wzniósł dochodową kamienicę własną i rozpoczął czerpanie zysków z wynajmu. Na początku XX w. zatrudniał w swej firmie ok. 3 tys. robotników, specjalistów w różnych dziedzinach. Dobrze prosperujące przedsiębiorstwo brało udział we wznoszeniu wielu budynków w Warszawie i poza nią. Firma współpracowała z czołowymi architektami tamtych czasów, jak Władysław Marconi, Stefan Szyller czy Karol Kozłowski. Do znaczących realizacji biura Czosnowskiego należały, prócz wspomnianych na wstępie, m.in.: kościół pw. Karola Boromeusza na Powązkach, kościół św. Augustyna, kościół św. Piotra i Pawła na Koszykach, gmach teatru Rozmaitości, Dom Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Rosja” czy gmach Banku Handlowego w Warszawie. W 1909 r. firma przeszła w ręce Tadeusza Czosnowskiego – syna Władysława.

Sam Władysław zmarł w 1916 r. Przypomnijmy jeszcze jego działalność społeczną. Wspierał potrzebujących pracowników, zakładał kasy chorych dla Cechu Zgromadzenia Murarzy, a jego firma nieodpłatnie przeprowadziła remont pałacyku w Oblęgorku, który przekazano Henrykowi Sienkiewiczowi.

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj