9.2 C
Warszawa
środa, 28 lutego, 2024

Warszawskie przedsiębiorstwo budowlane

Co łączy budynek warszawskiego Cyrku (dziś nieistniejącego) przy Ordynackiej, kościół pw. Wszystkich Świętych na placu Grzybowskim, hotel Bristol, gmachy Filharmonii i „Cedergrenu”? Budowa wszystkich tych obiektów została zrealizowana przez warszawskie przedsiębiorstwo budowlane Władysława Czosnowskiego. Będący wcześniej czeladnikiem murarskim Czosnowski założył je w 1870 r., opierając jego działalność na nowoczesnych zasadach. Inauguracja prac dużego przedsiębiorstwa nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego szkolnego kolegi Czosnowskiego, Franciszka Geyera, oraz kredytów udzielonych przez Bank Handlowy i Towarzystwo Kredytowe Ziemskie.

Zgromadzony po pewnym czasie działalności firmy kapitał Czosnowski ulokował w gruntach i nieruchomościach. Na terenach dawnego przedsiębiorstwa Ulrychów przy Ceglanej wzniósł dochodową kamienicę własną i rozpoczął czerpanie zysków z wynajmu. Na początku XX w. zatrudniał w swej firmie ok. 3 tys. robotników, specjalistów w różnych dziedzinach. Dobrze prosperujące przedsiębiorstwo brało udział we wznoszeniu wielu budynków w Warszawie i poza nią. Firma współpracowała z czołowymi architektami tamtych czasów, jak Władysław Marconi, Stefan Szyller czy Karol Kozłowski. Do znaczących realizacji biura Czosnowskiego należały, prócz wspomnianych na wstępie, m.in.: kościół pw. Karola Boromeusza na Powązkach, kościół św. Augustyna, kościół św. Piotra i Pawła na Koszykach, gmach teatru Rozmaitości, Dom Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Rosja” czy gmach Banku Handlowego w Warszawie. W 1909 r. firma przeszła w ręce Tadeusza Czosnowskiego – syna Władysława.

Sam Władysław zmarł w 1916 r. Przypomnijmy jeszcze jego działalność społeczną. Wspierał potrzebujących pracowników, zakładał kasy chorych dla Cechu Zgromadzenia Murarzy, a jego firma nieodpłatnie przeprowadziła remont pałacyku w Oblęgorku, który przekazano Henrykowi Sienkiewiczowi.

Siedziba Towarzystwo Ubezpieczeń „Rossya”

16 czerwca 1898 r. wmurowano kamień węgielny.

Lodowiska

Tradycja łyżwiarstwa nad Wisłą jest bardzo długa – pierwsze zawody odbyły się w czasach Augusta III.

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny

W nocy z 30 listopada na 1 grudnia 1962 r. kościół przesunięto o 21 m.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj