20.8 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

Skolimów

Kiedy najbogatsi wybierali się „do wód”, inni jako cel swoich letnich wyjazdów obierali podwarszawskie miejscowości. Warszawska prasa informowała, że gdy tylko w mieście robiło się ciepło, podmiejskie wilegiatury zaczynały tętnić życiem. Bezdyskusyjnie u podstaw takiego stanu rzeczy leżało upowszechnienie kolei i uruchomienie wąskotorówki wilanowskiej, która już w 1891 r. dotarła do Konstancina, zaś pięć lat później do malowniczego Skolimowa, należącego w XIX w. do rodziny Prekerów. Po upadku powstania styczniowego w ramach represji rodzina utraciła majątek, a odzyskała go w końcu lat 70. XIX stulecia. W 1897 r. tereny Skolimowa i Konstancina rozparcelowano, co dało asumpt do rozwoju podwarszawskiego letniska. Na dobre rozpoczęło ono funkcjonowanie w 1900 r.

Skolimów w odróżnieniu od Konstancina nie przypominał urządzonego letniska, z nowoczesną infrastrukturą, gdzie letnicy nie musieli rezygnować z oświetlenia elektrycznego, sieci telefonicznej czy bieżącej wody. W Skolimowie na pierwszym miejscu stawiano walory przyrodnicze i wspaniałe powietrze. Ta niewielka, oddalona zaledwie 18 km od Warszawy miejscowość letniskowa zyskała w szybkim czasie rzesze miłośników. Sukces, jaki odniósł Skolimów, nie był zapewne wyłącznie zasługą klimatu, lecz także odpowiedniego zarządzania i reklamy. Miejscowość przyciągała kupców, przemysłowców, artystów. O ile część wypoczywających i kuracjuszy korzystała z licznych pensjonatów, to niektórzy inwestowali we własne wille i letniskowe domy. Z czasem w krajobrazie Skolimowa pojawiło się wiele modnych domów, wychodzących spod ręki takich architektów, jak Jan Heurich czy Karol Kozłowski.

W naszym wakacyjnym cyklu „Wakacje nieopodal Warszawy” będziemy przypominać atmosferę podwarszawskich letnisk i miejscowości, tych bardziej znanych, jak i tych dziś już zapomnianych

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj