4.1 C
Warszawa
czwartek, 22 lutego, 2024

Willa Ave

Willa Ave w Konstancinie – pod obecnym adresem ul. Wilanowska 37 – została zaprojektowana przez Jana Heuricha mł. Posiadanie zamiejskiej willi przywoływało na myśl tradycje rzymskiego patrycjatu, który w określonych porach roku opuszczał Wieczne Miasto, by na pewien czas przeprowadzić się do położonych pod Rzymem rezydencji.

Działkę pod budowę domu kupił – od Towarzystwa Akcyjnego Ulepszonych Miejscowości Letniczych „Konstancja” – artysta Aleksander Mann. Samo Towarzystwo powstało z inicjatywy właściciela Obór, Witolda hr. Skórzewskiego, który z posiadanych gruntów wydzielił 110 ha z zamiarem urządzenia letniska. Plany parcelacji wykonał w 1897 r. geometra Kazimierz Madaliński. Budowę willi rozpoczęto w 1904 r. i trwała ona do 1908 r. Autor warszawskich architektonicznych ikon wczesnego modernizmu zaprojektował dla Mannów nowoczesną willę, która niewątpliwie wyróżniała się na tle konstancińskich realizacji. Sam Aleksander Mann był przedstawicielem rodziny przemysłowców, której protoplastą był Gustaw Mann, założyciel znanej warszawskiej fabryki narzędzi chirurgicznych. Żoną Aleksandra była Janina z Pierożyńskich – poetka i dramatopisarka. Co interesujące, firmowy sklep Mannów mieścił się w zaprojektowanej przez Heuricha kamienicy Raczyńskich przy placu Małachowskiego w Warszawie.

Willę Ave zwrócono w kierunku ulicy łączącej Wilanów z Górą Kalwarią, czyli dzisiejszej Wilanowskiej. Całość nakryto dachem z charakterystycznym okapem od frontu. Dom łączy w sobie elementy secesji i wczesnego modernizmu. Najbardziej charakterystycznym jego detalem było osiem herm wystających ponad połacie dachu. Nie dotrwały one, niestety, do naszych czasów. Od początku w domu tym, podobnie jak w swoim warszawskim mieszkaniu, rodzina Mannów gromadziła zbiory sztuki. Willa pozostawała w ich rękach do lat 70. XX w., potem została zakupiona przez Warszawskie Zakłady Papiernicze w Konstancinie-Jeziornie, z zamiarem zrealizowania tu domu dziennego pobytu dla emerytów i rencistów. Plany te nie zostały jednak zrealizowane.

Siedziba Towarzystwo Ubezpieczeń „Rossya”

16 czerwca 1898 r. wmurowano kamień węgielny.

Lodowiska

Tradycja łyżwiarstwa nad Wisłą jest bardzo długa – pierwsze zawody odbyły się w czasach Augusta III.

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny

W nocy z 30 listopada na 1 grudnia 1962 r. kościół przesunięto o 21 m.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj