27.1 C
Warszawa
sobota, 27 lipca, 2024

Pole golfowe w Powsinie

W dwudziestoleciu międzywojennym do znanych od dekad dyscyplin sportowych – tak indywidualnych, jak i zespołowych – dołączyły nad Wisłą nowe. Niektóre z nich były raczej zarezerwowane dla wąskiego i elitarnego grona odbiorców. Do takich należał niewątpliwie golf, który – choć znany na ziemiach Rzeczypospolitej jeszcze przed I wojną – na dobre zadomowił się w Polsce w latach 20. XX stulecia, kiedy to w Warszawie powstał Warsaw Golf Club. Wówczas na obszarze łąk siekierkowskich, w okolicach dzisiejszej ulicy Bartyckiej, założono pole golfowe, niezbędne do uprawiana tego sportu. Powstanie pola golfowego było związanie z działalnością dwóch dyplomatów akredytowanych nad Wisłą. Pierwszym był powołany w 1920 r. na stanowisko szwedzkiego posła w Warszawie Per Gustaf August Cossva Anckarsvärd, drugim – przebywający w Polsce w latach 1920-1928 sir William Grenfell Max Muller. Urządzonemu na nadwiślańskiej łące polu golfowemu daleko jednak było do brytyjskich czy francuskich odpowiedników.

Korzystne zmiany nastąpiły w latach 30. U progu tej dekady powołana została do życia spółka Polski Country Club, która postawiła sobie za cel utworzenie nowoczesnego pola golfowego. Poszukiwanie odpowiedniego miejsca zostało uwieńczone sukcesem – od hr. Adama Branickiego udało się wydzierżawić teren o powierzchni 50 ha w położonym przy Lesie Kabackim Powsinie. Pierwsze prace na terenie Powsina przeprowadzono jeszcze w 1932 r. Projekt zakładał także budowę domku klubowego oraz kortów tenisowych. Projekt klubowego obiektu z podcieniami wyszedł spod ręki Marcina Weinfelda, twórcy niebotyku Prudential.

Nowe pole golfowe było oddalone od Warszawy o zaledwie 12 km. W krótkim czasie Powsin stał się modnym miejscem wypoczynku i zabawy przedstawicieli finansjery, arystokratów i dyplomatów. Ciekawostkę stanowił fakt, iż pierwszym sekretarzem klubu został znany rysownik Antoni Uniechowski. W 1947 r. teren pola przekazano zarządowi Miasta Stołecznego Warszawy, a w kolejnym roku na terenie tym utworzono Ośrodek Wczasów Świątecznych, przemianowany w 1956 r. na Park Kultury w Powsinie.

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj