19 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca, 2024

Pole golfowe w Powsinie

W dwudziestoleciu międzywojennym do znanych od dekad dyscyplin sportowych – tak indywidualnych, jak i zespołowych – dołączyły nad Wisłą nowe. Niektóre z nich były raczej zarezerwowane dla wąskiego i elitarnego grona odbiorców. Do takich należał niewątpliwie golf, który – choć znany na ziemiach Rzeczypospolitej jeszcze przed I wojną – na dobre zadomowił się w Polsce w latach 20. XX stulecia, kiedy to w Warszawie powstał Warsaw Golf Club. Wówczas na obszarze łąk siekierkowskich, w okolicach dzisiejszej ulicy Bartyckiej, założono pole golfowe, niezbędne do uprawiana tego sportu. Powstanie pola golfowego było związanie z działalnością dwóch dyplomatów akredytowanych nad Wisłą. Pierwszym był powołany w 1920 r. na stanowisko szwedzkiego posła w Warszawie Per Gustaf August Cossva Anckarsvärd, drugim – przebywający w Polsce w latach 1920-1928 sir William Grenfell Max Muller. Urządzonemu na nadwiślańskiej łące polu golfowemu daleko jednak było do brytyjskich czy francuskich odpowiedników.

Korzystne zmiany nastąpiły w latach 30. U progu tej dekady powołana została do życia spółka Polski Country Club, która postawiła sobie za cel utworzenie nowoczesnego pola golfowego. Poszukiwanie odpowiedniego miejsca zostało uwieńczone sukcesem – od hr. Adama Branickiego udało się wydzierżawić teren o powierzchni 50 ha w położonym przy Lesie Kabackim Powsinie. Pierwsze prace na terenie Powsina przeprowadzono jeszcze w 1932 r. Projekt zakładał także budowę domku klubowego oraz kortów tenisowych. Projekt klubowego obiektu z podcieniami wyszedł spod ręki Marcina Weinfelda, twórcy niebotyku Prudential.

Nowe pole golfowe było oddalone od Warszawy o zaledwie 12 km. W krótkim czasie Powsin stał się modnym miejscem wypoczynku i zabawy przedstawicieli finansjery, arystokratów i dyplomatów. Ciekawostkę stanowił fakt, iż pierwszym sekretarzem klubu został znany rysownik Antoni Uniechowski. W 1947 r. teren pola przekazano zarządowi Miasta Stołecznego Warszawy, a w kolejnym roku na terenie tym utworzono Ośrodek Wczasów Świątecznych, przemianowany w 1956 r. na Park Kultury w Powsinie.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

Kamienica Stanisława i Izydora Seydenbeuthlów

wznosi się przy zbiegu ulic Jasnej i Gabriela Boduena.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj