18.2 C
Warszawa
sobota, 27 lipca, 2024

Pluton

Rozpoznawalność warszawskiej marce Pluton przyniosła pierwsza palarnia kawy prowadzona w latach 80. XIX w. przy ul. Świętokrzyskiej 9. Później firmowe palarnie uruchomiono najpierw przy ulicy Chmielnej, a potem przy ul. Żytniej 10. W ciągu kilku lat firma otworzyła nowe sklepy i, co najważniejsze, zdobyła nowe rynki zbytu. Pluton prowadził własny sklep w Kijowie; odbiorcami towaru byli też rosyjscy kupcy z ważnych ośrodków handlowych Imperium Rosyjskiego. Ciekawostką jest fakt, że warszawskie przedsiębiorstwo realizowało intensywne prace nad pozyskaniem ekstraktu z kawy oraz stworzeniem kawy bezkofeinowej.

Pluton przed I wojną światową zmienił się w Towarzystwo Akcyjne Pierwsza Warszawska Fabryka Palarnia Kawy, Cykorii i Surogatów Kawy Pluton T. i M. Tarasiewiczów. Już w niepodległej Polsce przedsiębiorstwo stało się niewątpliwym potentatem – w samej Warszawie prowadzono 19 sklepów. W dwudziestoleciu firma dążyła do zdobycia rynków zbytu na terenie dawnego zaboru pruskiego, jednak na przeszkodzie stanął nie tylko kryzys gospodarczy, lecz i polityka państwowa, nastawiona na ograniczenie monopoli w handlu kawą czy herbatą. W 1934 r. na czele firmy stanął przedstawiciel kolejnego pokolenia – Kordian Tarasiewicz. Wówczas firma prowadziła już 23 sklepy, rozsiane po całej Warszawie.

Warto dodać, że w owym czasie spożycie kawy w Polsce było na tle wielu krajów europejskich stosunkowo niskie. Na jednego Polaka przed 1939 r. przypadało zaledwie 0,3 kg wypijanej kawy, gdy w tym samym czasie w Austrii – 6,1 kg na osobę. Zamiast prawdziwej kawy pijano u nas zamienniki: kawę z cykorii bądź żołędzi. W latach 30. firma Pluton zyskała nowe logo – płonące ziarno kawy. Dzisiaj mało kto pamięta, że jego autorem był jeden z późniejszych twórców budynku Supersamu – Jerzy Hryniewiecki.

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj