-0 C
Warszawa
niedziela, 3 grudnia, 2023

Kasy Chorych

W 1919 r., czyli niedługo po odzyskaniu niepodległości, wydano dekret o ubezpieczeniach na wypadek choroby. W warunkach niepodległej Polski była to rzecz nowa, chociaż warto wspomnieć, że takie ubezpieczenia w zaborze pruskim istniały już wcześniej. W latach 20. XX w. w całej Polsce działały już Kasy Chorych. Należeli do nich przedstawiciele wolnych zawodów, urzędnicy, nauczyciele oraz robotnicy i rzemieślnicy, a także służba domowa. Wynosząca 6,5% składka zdrowotna dawała prawo do hospitalizacji czy zasiłku chorobowego. Kobiety w ciąży, od 14 dnia przed planowanym porodem, otrzymywały przez osiem tygodni pełną pensję.

Kasy Chorych mogły prowadzić własne zakłady opieki zdrowotnej. Ubezpieczonym przysługiwała książeczka zdrowia, stanowiąca rodzaj legitymacji. Tworzone w Warszawie od podstaw Kasy Chorych są, mimo wielu wad, uznawane za największe osiągnięcie systemu ochrony zdrowia w II Rzeczypospolitej. Nie służyły tylko i wyłącznie udzielaniu porad lekarskich. Przejmowały też na siebie obowiązek prowadzenia akcji informacyjnych i wychowawczych.

Oddziały Kas Chorych mieściły się w różnych lokalizacjach w Warszawie. W latach 1924-1925 przy ulicy Mariańskiej wzniesiono gmach Kasy Chorych m.st. Warszawy zaprojektowany przez Henryka Juliana Gaya. Jest to czteropiętrowy obiekt, którego parter pokryto boniowaniem, a fasadę od ulicy Mariańskiej ożywiono pilastrami. Na elewacji umieszczono napis wskazujący architekta: „PROJ / HENRYK GAY / INŻ ARCH” oraz informację o wykonawcy prac: „WYKON / Bcia HORN I / RUPIEWICZ / SP AKC”. W kartuszu podano nazwę zleceniodawcy budowy: „KASA CHORYCH / M. WARSZAWY”, a w tympanonie, pod oculusem, wskazano funkcję obiektu: „UBEZPIECZALNIA SPOŁECZNA / W WARSZAWIE”. Napis umieszczono też nad wejściem do apteki.

Gmach przetrwał zawieruchę II wojny światowej i powojenne wyburzenia. Zachowało się w nim wiele elementów pierwotnego wystroju, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Budynek Kasy Chorych jest reliktem dawnej zabudowy Śródmieścia Północnego, a zarazem ostańcem warszawskiego getta, w którego granicach znajdował się w latach 1940-1942.

Szkoła Wojciecha Górskiego

dla uczniów, którzy zostali usunięci ze szkół rządowych.

Kampus Wyższej Szkoły Handlowej

Teren pod budowę kampusu wyznaczono na terenie obozu letniego wojsk carskich.

Pluton

pierwsza palarnia kawy prowadzona w latach 80. XIX w.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj