25 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024

6 stycznia

6 stycznia 1914 r. oddano do użytku most Mikołajewski, zwany też mostem Trzecim, czyli dzisiejszy most im. Księcia Józefa Poniatowskiego.

Już w 1903 r. warszawski magistrat przeznaczył kwotę ponad 4 mln rubli na budowę mostu wraz z dojazdami. Wstępny projekt mostu, uwzględniający wytyczne Rosyjskiego Ministerstwa Wojny, sporządził Mieczysław Marszewski, który z czasem stanął na czele biura budowy nowej przeprawy, działającego przy Komitecie Budowy Mostu. Biuro Budowy opracowało projekt techniczny, za który odpowiedzialni byli Marszewski oraz Bronisław Plebiński. Projekt architektoniczny został opracowany przez Stefana Szyllera.

W 1908 r. przystąpiono do budowy wiaduktu nad Powiślem. Zadaniem wiaduktu było połączenie Alej Jerozolimskich z nową przeprawą. Konstrukcję o długości 701 m i szerokości 21,36 m wykonało przedsiębiorstwo K. Rudzki i S-ka.

Budowę samego mostu rozpoczęto latem 1906 r. od strony Pragi. Przeprawa składała się z ośmiu podpartych przęseł, a całkowita jej długość wyniosła 505 m. Obok przyczółków wzniesiono wieżyce, których szata utrzymana była w formach polskiego renesansu. Na podporach wykonano murki z kamiennymi ławkami, na których zewnętrznych stronach wykuto herby miast i guberni Królestwa Polskiego. Kamienne ławki rozdzielały balustrady wykonane z kutego żelaza, utrzymane w duchu secesji. Jezdnia mostu była brukowana kostkami sosnowymi. Most, który oficjalnie otrzymał imię cara Mikołaja II, uroczyście otwarto 6 stycznia 1914 r. Uruchomienie nowej przeprawy walnie przyczyniło się do rozwoju Saskiej Kępy i Grochowa. Już 5 sierpnia 1915 r. most został wysadzony przez wycofujące się z Królestwa wojska rosyjskie.

6 września

w roku 1788 w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich otwarto Teatr Stanisławowski.

24 czerwca

w Warszawie urodził się Władysław Dunin-Borkowski.

30 stycznia

w roku 1850 r. w Warszawie urodził się Aleksander Gierymski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj