20.8 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

Przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe

Przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe, nad którym nadzór sprawowało Ministerstwo Komunikacji, powstało w 1926 r. Już wcześniej jednak państwowa sieć kolejowa została podzielona na Dyrekcje Okręgowe, sprawujące władzę w granicach wyznaczonych okręgów. Wydziały Warszawskiej Dyrekcji były ulokowane w 12 punktach miasta. Chociaż pomysł budowy jednej siedziby Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych pojawił zaraz po odzyskaniu niepodległości, to realizacja tej inicjatywy nastąpiła dopiero w drugiej połowie lat 20. Teren pod budowę zakupiono na placu kolejowym obok Dworca Wileńskiego przy ulicy Targowej. Projekt budynku sporządził w 1927 r. architekt Marian Lalewicz. Do prac przystąpiono w marcu roku następnego. Realizacja przebiegała niezwykle sprawnie, bo już w styczniu 1930 r. w nowej siedzibie zainstalowała się część biur.

Za prace budowlane odpowiedzialna była firma Martens i Daab. Oddany do użytku obiekt miał imponującą kubaturę 89 tys. m3, łączna długość korytarzy wynosiła 2 km. Gmach składał się z połączonych ze sobą pięciu pawilonów oraz dwóch niezależnych budynków mieszkalnych, zlokalizowanych od ulicy Inżynierskiej.

Lalewicz zaprojektował budowlę odwołującą się do form akademizmu petersburskiego, z wykorzystaniem elementów należących do szerokiego wachlarza form neoklasycystycznych. Czteropiętrowe skrzydła boczne zostały nakryte dachem czterospadowym, w przeciwieństwie do korpusu głównego – o dachu płaskim. Wysoką partię przyziemia zaakcentowano doryckimi pilastrami oraz belkowaniem. We fryzie umieszczono elementy nawiązujące do funkcji budynku.

W latach 1930-1931 trwało jeszcze kładzenie tynków oraz wykańczanie wnętrz. Ostatecznie wszystkie wydziały instytucji przeniosły się do nowej siedziby 1 lipca 1931 r.

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj