3.2 C
Warszawa
środa, 17 kwietnia, 2024

„wąskie” Krakowskie Przedmieście

Dzisiaj nie wszyscy przemierzający „salon Warszawy”, którym jest Krakowskie Przedmieście, zdają sobie sprawę, że jeszcze do 1865 r. pomiędzy kościołem karmelitów a gmachem Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności stało 19 kamienic. Ich obecność sprawiała, że trakt rozwidlał się, tworząc biegnącą po wschodniej stronie bardzo wąską ulicę przy Dziekance i zdecydowanie przewężone Krakowskie Przedmieście, za czym stanęło nadanie temu odcinkowi nieformalnej nazwy „wąskiego” Krakowskiego Przedmieścia. W ten sposób odróżniało to ów fragment ulicy od szerokiej jej części położonej bliżej kościoła św. Anny i placu Zamkowego.

Domy dzielące Krakowskie Przedmieście wyburzono w rzeczonym 1865 r., a więc już w okresie popowstaniowym. Na miejscu uwolnionym od zabudowy założono zieleniec, na którym stanęła efektowna fontanna projektu Józefa Orłowskiego, Alfonsa Grotowskiego i Leonarda Marconiego. Fontanna z kolei w 1898 r. ustąpiła miejsca pomnikowi Adama Mickiewicza.

Między bajki należy schować historię, jakoby za decyzją władz o wyburzeniu domów stały wydarzenia powstania 1863 r. i związane z tym kwestie bezpieczeństwa na trasie wiodącej na Zamek, często przemierzanej przez wojsko i wysoko postawionych rosyjskich urzędników czy oficerów. W rzeczywistości przyczyn takiego rozwiązania szukać należy w pomysłach rozwiązania trasy wiodącej z dworca kolejowego do mostu na Wiśle. Zresztą rozbiórkowe prace na Krakowskim Przedmieściu były zaplanowane już na rok 1863, a za ich przesunięcie w czasie były odpowiedzialne wydarzenia gorącego okresu powstania styczniowego.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

Kamienica Stanisława i Izydora Seydenbeuthlów

wznosi się przy zbiegu ulic Jasnej i Gabriela Boduena.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj