11.5 C
Warszawa
niedziela, 25 września, 2022

29 listopada

29 listopada 1830 r.

Położona nieopodal łazienkowskiego pałacu Wielka Oficyna jest jednym z symboli, a zarazem niemych świadków nocy listopadowej. W czasach Stanisława Augusta pełniła funkcję oficyny mieszkalnej i kuchni. W 1822 r. w budynku umieszczono Szkołę Podchorążych Piechoty; gmach przebudowano według koncepcji Jakuba Kubickiego. W czasie przebudowy obiekt pozbawiono boniowania, a nad gzymsem koronującym umieszczono attykę.

29 listopada 1830 r. członkowie zakonspirowanej organizacji zwanej Sprzysiężeniem Wysockiego, na której czele stał Piotr Wysocki, zdecydowali o przystąpieniu do walki zbrojnej. Słowa Wysockiego wypowiedziane do uczniów Szkoły Podchorążych Piechoty – „Polacy! Wybiła godzina zemsty. Dziś umrzeć lub zwyciężyć potrzeba! Idźmy, a piersi wasze niech będą Termopilami dla wrogów!” – dały asumpt do podjęcia otwartej walki z zaborcą.

Wystąpienie nie miało ani militarnego, ani politycznego zaplecza. Patriotyczne postawy Wysockiego i jego towarzyszy nie spotkały się z przychylną reakcją ze strony mieszkańców Warszawy, wyrazem czego były np. zamykane przed spiskowcami okiennice warszawskich kamienic. Również generalicja wykazała się daleko idącą powściągliwością, czego rezultatem stały się bratobójcze walki. W ich wyniku śmierć poniosło sześciu generałów. Chociaż powstanie upadło, a będąca jego konsekwencją regularna wojna polsko-rosyjska otworzyła smutny rozdział w historii Polski, którego symbolem stały się wielka emigracja i noc paskiewiczowska, to postawy obudzone w ciemną, jesienną noc listopadową towarzyszyły Polakom przez kolejne dziesięciolecia. Energia obudzona w Warszawie w 1830 r., co podkreślał Maurycy Mochnacki, dawała nadzieję na niepodległość. 

22 września

w roku 1939 r. w bitwie pod Łomiankami zginął gen. Mikołaj Bołtuć.

20 września

w roku 1761 r. biskup Józef Andrzej Załuski dokonał konsekracji kościoła wizytek w Warszawie.

31 sierpnia

w roku 1984 w kaplicy Zamku Królewskiego w Warszawie spoczęło serce Tadeusza Kościuszki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj