15.9 C
Warszawa
wtorek, 24 maja, 2022

29 listopada

29 listopada 1830 r.

Położona nieopodal łazienkowskiego pałacu Wielka Oficyna jest jednym z symboli, a zarazem niemych świadków nocy listopadowej. W czasach Stanisława Augusta pełniła funkcję oficyny mieszkalnej i kuchni. W 1822 r. w budynku umieszczono Szkołę Podchorążych Piechoty; gmach przebudowano według koncepcji Jakuba Kubickiego. W czasie przebudowy obiekt pozbawiono boniowania, a nad gzymsem koronującym umieszczono attykę.

29 listopada 1830 r. członkowie zakonspirowanej organizacji zwanej Sprzysiężeniem Wysockiego, na której czele stał Piotr Wysocki, zdecydowali o przystąpieniu do walki zbrojnej. Słowa Wysockiego wypowiedziane do uczniów Szkoły Podchorążych Piechoty – „Polacy! Wybiła godzina zemsty. Dziś umrzeć lub zwyciężyć potrzeba! Idźmy, a piersi wasze niech będą Termopilami dla wrogów!” – dały asumpt do podjęcia otwartej walki z zaborcą.

Wystąpienie nie miało ani militarnego, ani politycznego zaplecza. Patriotyczne postawy Wysockiego i jego towarzyszy nie spotkały się z przychylną reakcją ze strony mieszkańców Warszawy, wyrazem czego były np. zamykane przed spiskowcami okiennice warszawskich kamienic. Również generalicja wykazała się daleko idącą powściągliwością, czego rezultatem stały się bratobójcze walki. W ich wyniku śmierć poniosło sześciu generałów. Chociaż powstanie upadło, a będąca jego konsekwencją regularna wojna polsko-rosyjska otworzyła smutny rozdział w historii Polski, którego symbolem stały się wielka emigracja i noc paskiewiczowska, to postawy obudzone w ciemną, jesienną noc listopadową towarzyszyły Polakom przez kolejne dziesięciolecia. Energia obudzona w Warszawie w 1830 r., co podkreślał Maurycy Mochnacki, dawała nadzieję na niepodległość. 

19 maja

19 maja 1912 r. odszedł Bolesław Prus.

22 kwietnia

22 kwietnia 1899 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę hotelu Bristol.

19 kwietnia

19 kwietnia 1943 r. warszawscy Żydzi podjęli zbrojną walkę z Niemcami. Wybuchło powstanie w getcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj