-0.6 C
Warszawa
niedziela, 16 stycznia, 2022

29 grudnia

Zanim pod koniec 1928 r. powstały Linie Lotnicze LOT, w kraju działało kilku przewoźników, z których pomocą można było przemierzać powietrzne trasy pomiędzy kilkoma miastami. Do najważniejszych należał Aerolot, działający w oparciu o niemiecki kapitał, oferujący loty między Wolnym Miastem Gdańsk a Warszawą i Lwowem, od 1923 r. między Warszawą a Krakowem, a od 1925 r. między Warszawą, Krakowem i Wiedniem. Druga linia należała do Towarzystwa Komunikacji Powietrznej Aero Spółka Akcyjna; powstała ona w Poznaniu, w 1925 r., w całości w oparciu na polskim kapitale. Trzecim przewoźnikiem było dysponujące dużym kapitałem Śląskie Towarzystwo Lotnicze, którego udziałowcami były Skarb Śląski, Syndykat Hut Żelaza, miasto Katowice i Królewska Huta.

Od 1928 r. w Ministerstwie Komunikacji dążono do likwidacji wszystkich prywatnych linii i utworzenia w ich miejsce narodowego przewoźnika. 29 grudnia 1928 r. połączono Aerolot z linią lotniczą Aero i Śląskim Towarzystwem Lotniczym, tworząc państwową firmę Linie Lotnicze LOT Sp. z o.o. Powołana do życia z końcem roku linia lotnicza oficjalnie zaczęła działać 1 stycznia 1929 r. Linie Lotnicze LOT, podobnie jak Aerolot, swoją siedzibę miały na Polu Mokotowskim. Dyrektorem przedsiębiorstwa został uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, walczący w składzie 5 eskadry wywiadowczej, pilot mjr Tomasz Turbiak. LL LOT dysponowała 21 maszynami, z których większość stanowiły niemieckie junkersy F13. Z początkiem roku 1929 PLL oferowały połączenia Warszawa-Łódź-Poznań, Gdańsk-Warszawa, Warszawa-Lwów, Warszawa-Katowice, Warszawa-Bydgoszcz, Katowice-Kraków i Katowice-Brno-Wiedeń. Od 1 kwietnia 1930 r. z Pola Mokotowskiego można było polecieć do Bukaresztu. Już w roku 1929 do nazwy LL LOT dodano przymiotnik Polskie. W niedługim czasie na statecznikach samolotów pojawił się lecący żuraw – logo będące dziełem wybitnego grafika Tadeusza Gronowskiego. Logo funkcjonuje do dziś i mimo że ma już 92 lata, nadal zachwyca świeżością.

Działo się w Warszawie...

14 stycznia

14 stycznia 1904 r. w warszawskim teatrze Nowości zadebiutowała Lucyna Messal. Wystąpiła w roli Emilii w przedstawieniu „Ach, ta wiosna”.

3 stycznia

3 stycznia 1945 r. Krajowa Rada Narodowa z Bolesławem Bierutem podjęli uchwałę o pozostawieniu Warszawy stolicą Polski.

25 grudnia

Stołeczny kościół pod wezwaniem św. Krzyża uchodził zawsze za świątynię mieszczaństwa warszawskiego. Przyciągał rzesze wiernych, co szczególnie widoczne było przy okazji ważnych świąt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj