20.8 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

13 czerwca

Dom przy ul. Katowickiej 9/11/11a / za: „Architektura”, 1978, nr 11-12

Urodzony w Moskwie 13 czerwca 1900 r. Lachert stał się jednym z najbardziej znanych architektów polskich XX w., a jego projekty weszły do kanonu polskiej architektury. Do Warszawy, z którą związał swoje życie, przeprowadził się wraz z rodzicami w 1919 r., a już w kolejnym roku rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Rok 1926 był dla Lacherta końcem studiów i początkiem pracy zawodowej w założonej wraz z przyjacielem Józefem Szanajcą pracowni architektonicznej. Bohdan Lachert należał w tym czasie do awangardy architektonicznej, tworzył wraz z gronem utalentowanych architektów i artystów grupę Preasens, w której znaleźli się tacy twórcy, jak Barbara i Stanisław Brukalscy, Szymon i Helena Syrkusowie, Katarzyna Kobro czy Kamil Witkowski.

Zaprojektowany przez Lacherta i Szanajcę dom przy ul. Katowickiej 9/11/11a na Saskiej Kępie, zrealizowany w latach 1928-1929, był nie tylko eksperymentem, lecz także popisem możliwości twórczych architekta. Obiekt powstał z zastosowaniem pięciu zasad nowoczesnej architektury postulowanych przez Le Corbusiera; wyróżniał się m.in. horyzontalnymi oknami, konstrukcją wspartą na słupach czy tarasem na dachu. Do realizacji Lacherta stworzonych razem z Szanajcą należą domy przy ul. Francuskiej 12 i ul. Okolskiej 3 czy zrealizowana przy ul. Frascati 3 kamienica Funduszu Emerytalnego BGK.

Najbardziej awangardową realizacją Lacherta i Szanajcy, obok domu przy ul. Katowickiej 9, pozostawał przez lata dom Szyllerów przy Wale Miedzeszyńskim. Niestety, wzniesiony w 1928 r. budynek, nazywany „maszyną do mieszkania”, został wyburzony w 2002 r.

Po wojnie Lachert, już bez przyjaciela, który zginął we wrześniu 1939 r., pracował w Biurze Odbudowy Stolicy. W latach 40. zrealizowano zaprojektowany przez niego budynek poczty przy ulicy Targowej oraz jeden z symboli powojennej Marszałkowskiej – budynek Banku PKO zwany Domem pod Sedesami. Jednak jego najważniejszym powojennym dziełem był projekt Muranowa – osiedla, które było zarazem pomnikiem dla pomordowanych w warszawskim getcie.

6 stycznia

oddano do użytku most Mikołajewski, zwany też mostem Trzecim.

6 września

w roku 1788 w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich otwarto Teatr Stanisławowski.

24 czerwca

w Warszawie urodził się Władysław Dunin-Borkowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj