19.9 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

10 stycznia

10 stycznia 1844 r. urodził się w Warszawie Antoni Jan Strzałecki.

Pochodził z bogatej warszawskiej rodziny. Przyszedł na świat jako syn Antoniego (malarza) i Marii z domy Godeckiej. Rodzice prowadzili w Warszawie przedsiębiorstwo dekoratorsko-konserwatorskie, w którym również pracowały ich dzieci: Antoni Jan, Jan Michał i Wandalin.

Droga do sławy Antoniego Jana wiodła przez naukę w szkole rysunkowej Wojciecha Gersona. W 1863 r. Strzałeczki przystąpił do powstania. Już w wolnej Polsce często brał udział w uroczystościach państwowych wraz z innymi weteranami styczniowego zrywu, ubrany w mundur weterana powstania. Prowadzone przez braci Strzałeckich przedsiębiorstwo należało do największych w branży w Królestwie Polskim. W tamtym czasie firma często zajmowała się renowacją malowideł ściennych w gmachach państwowych oraz magnackich rezydencjach prywatnych.

W parze z talentem Antoniego szła jego kolekcjonerska pasja. Z czasem kolekcja Strzałeckiego rozrosła się do imponujących rozmiarów. W zbiorach artysty znalazły się militaria, dzieła sztuki, wyroby artystyczne, polskie pamiątki narodowe. Były tam dzieła dawnych i współczesnych mu mistrzów, ceramika, unikatowe zbroje, detale architektoniczne. Doceniana przez historyków i artystów kolekcja, którzy wielokrotnie korzystali z tej skarbnicy artefaktów, była otwarta dla każdego, a sam Strzałecki służył swoją wiedzą i chętnie udostępniał zbiory.

W latach 1904-1907 w Alejach Ujazdowskich wzniesiona została, według projektu Władysława Marconiego, kamienica Strzałeckich, zw. kamienicą Pod Gigantami. W obiekcie tym oprócz kolekcji właściciela znalazły się elementy uratowane z Zamku Królewskiego, jak żeliwne płyty kominkowe, czy elementy dekoracyjne z rozebranego pod budowę hotelu Bristol pałacu Tarnowskich przy Krakowskim Przedmieściu. Strzałecki starał się ratować wszystko, co miało nie tylko artystyczną, lecz także historyczną wartość. Już w wolnej Polsce kolekcja Strzałeckiego została podarowana społeczeństwu. Pochodzące z kolekcji przedmioty można dziś podziwiać w zbiorach Muzeum Narodowego, Muzeum Wojska Polskiego czy pałacu w Wilanowie.

6 stycznia

oddano do użytku most Mikołajewski, zwany też mostem Trzecim.

6 września

w roku 1788 w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich otwarto Teatr Stanisławowski.

24 czerwca

w Warszawie urodził się Władysław Dunin-Borkowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj