18.2 C
Warszawa
sobota, 27 lipca, 2024

Ulica Ludwika Narbutta

Mokotowska ulica Ludwika Narbutta swoją historią i zabytkami mogłaby obdarować niejedną warszawską arterię. Kiedy powstawała, w 1898 r., zwano ją Drogą Narbutowską. Stanowiła wtedy główną ulicę miasteczka Mokotów. Jej nazwa pochodziła od właściciela parcelowanych terenów – Georga von Narbuta.

W dwudziestoleciu międzywojennym dokonano sprytnego zabiegu – zamieniono nazwę „Narbuta” na „Narbutta”, od nazwiska powstańca styczniowego, który 5 maja 1863 r. poniósł bohaterską śmierć z rąk carskich oprawców.

Ludwik Narbutt pochodził z rodziny o tradycjach patriotycznych. Według rodzinnej legendy Narbuttowie mieli się wywodzić od litewskiego rodu Dowszprungów. W 1860 r. Ludwika wcielono do armii carskiej. Walki z partyzantami na Kaukazie przyniosły mu doświadczenie, które później przydało się w powstaniu.

W działania przygotowawcze do powstania Narbutt włączył się już w 1860 r., aby niedługo potem stanąć na czele jednego z pierwszych powstańczych oddziałów w okolicach Lidy. Jego oddział stoczył szereg potyczek z wojskami rosyjskimi, wielokrotnie odnosząc sukcesy, m.in. odbijając rekrutów w ataku na rosyjski pociąg.

5 maja, otoczony przez wroga pod Dubiczami, został śmiertelnie ranny. Miejsce jego śmierci od czasów powstania było otaczane przez okoliczną ludność szczególnym kultem. Do utrwalenia pamięci o pułkowniku przyczyniła się litografia Michała Elwira Andriollego, pokazująca moment śmierci bohaterskiego powstańca.

W dwudziestoleciu międzywojennym jego imię, chociaż nie potwierdziły tego rozkazy wojskowe, nosił 76 Pułk Piechoty Ziemi Lidzkiej. Dzisiaj od zapomnienia chroni Ludwika Narbutta jedna z najpiękniejszych ulic w stolicy.

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj