10.1 C
Warszawa
piątek, 24 marca, 2023

Ulica Ludwika Narbutta

Mokotowska ulica Ludwika Narbutta swoją historią i zabytkami mogłaby obdarować niejedną warszawską arterię. Kiedy powstawała, w 1898 r., zwano ją Drogą Narbutowską. Stanowiła wtedy główną ulicę miasteczka Mokotów. Jej nazwa pochodziła od właściciela parcelowanych terenów – Georga von Narbuta.

W dwudziestoleciu międzywojennym dokonano sprytnego zabiegu – zamieniono nazwę „Narbuta” na „Narbutta”, od nazwiska powstańca styczniowego, który 5 maja 1863 r. poniósł bohaterską śmierć z rąk carskich oprawców.

Ludwik Narbutt pochodził z rodziny o tradycjach patriotycznych. Według rodzinnej legendy Narbuttowie mieli się wywodzić od litewskiego rodu Dowszprungów. W 1860 r. Ludwika wcielono do armii carskiej. Walki z partyzantami na Kaukazie przyniosły mu doświadczenie, które później przydało się w powstaniu.

W działania przygotowawcze do powstania Narbutt włączył się już w 1860 r., aby niedługo potem stanąć na czele jednego z pierwszych powstańczych oddziałów w okolicach Lidy. Jego oddział stoczył szereg potyczek z wojskami rosyjskimi, wielokrotnie odnosząc sukcesy, m.in. odbijając rekrutów w ataku na rosyjski pociąg.

5 maja, otoczony przez wroga pod Dubiczami, został śmiertelnie ranny. Miejsce jego śmierci od czasów powstania było otaczane przez okoliczną ludność szczególnym kultem. Do utrwalenia pamięci o pułkowniku przyczyniła się litografia Michała Elwira Andriollego, pokazująca moment śmierci bohaterskiego powstańca.

W dwudziestoleciu międzywojennym jego imię, chociaż nie potwierdziły tego rozkazy wojskowe, nosił 76 Pułk Piechoty Ziemi Lidzkiej. Dzisiaj od zapomnienia chroni Ludwika Narbutta jedna z najpiękniejszych ulic w stolicy.

Jan Krzysztof Markowski

był współautorem legendarnego „Marszu Mokotowa".

Gmach przy Grójeckiej 93

był pierwszym nowoczesnym budynkiem szkolnym na Ochocie.

Szkoła powszechna na Kole

W latach 1937-1938 wybudowano gmach szkoły przy ulicy Ożarowskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj