20.1 C
Warszawa
poniedziałek, 29 maja, 2023

Pałac Wesslów

Ulica Trębacka, pierwotnie stosunkowo wąska, łączyła dwa trakty – Krakowskie Przedmieście i dzisiejszą ulicę Wierzbową. Początkowo nosiła miano Trębalskiej; dzisiejsza nazwa została nadana w 1770 r.

Widoczny na fotografii budynek to pałac Wesslów. Po wielu zmianach właścicieli w 1780 r., dzięki staraniom stojącego na czele urzędu poczty królewskiej poczmistrza Franciszka Ignacego Przebendowskiego, budynek pozyskano z przeznaczeniem na urząd pocztowy. Poczta działała w nim aż do 1874 r., kiedy to przeniesiono ją na plac Warecki. Pałac został wystawiony na sprzedaż – z zaznaczeniem, że nowy właściciel pozwoli na zmniejszenie gmachu od strony Trębackiej w celu poszerzenia ulicy.

W latach 80. pracami prowadzonymi przy pałacu Wesslów kierował Władysław Marconi. W ramach przebudowy podwyższono obiekt o jedno piętro. Marconi wykreował też nową elewację od strony ulicy Trębackiej. Zmianie uległy dekoracje fasady, dodatkowo zainstalowano kamienne balkony. W 1887 r. w pałacu umieszczono redakcję „Kuriera Codziennego”, na którego łamach w odcinkach ukazywały się pozytywistyczne powieści, m.in. Lalka Bolesława Prusa.

W 1887 r. przy Trębackiej wzniesiono gigantyczną kamienicę, własność łódzkiego fabrykanta Karola Scheiblera. Budynek, zrealizowany według projektu Edwarda Lilpopa i Józefa Piusa Dziekońskiego, dominował nad ulicą i z pewnością należał do najbardziej efektownych.

Zniszczony w 1944 r. pałac Wesslów swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza pracom przeprowadzonym w latach 1947-1948 przez Jana Bieńkowskiego.

Kamienica Józefa Ambroszkiewicza

stojąca przy pl. Trzech Krzyży 10 została wzniesiona w 1817 r.

Święto Pracy

Przywódcy państwowi pozdrawiali tłumy z trybuny przed Pałacem Kultury i Nauki.

Gmach Komory Wodnej

został zaprojektowany przez Antonia Corazziego i wzniesiony w latach 1824-1825.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj