19.9 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

25 listopada

25 listopada 1838 r. urodził się Konrad Brandel. Przyszły fotograf był uczniem Gimnazjum Realnego w Warszawie i jeszcze w trakcie nauki w tygodniku „Przyroda i Przemysł” opublikował swój tekst o fotografii. W młodości pasjonował się dostępnymi technikami i aparatami fotograficznymi, a po skończeniu Gimnazjum to właśnie fotografii poświęcił swoje zawodowe życie. Brandel praktykował w warszawskiej pracowni Karola Beyera i był chlubą tego zakładu.

Był pierwszym fotografem, który wykonał zdjęcia Warszawy z gondoli kołyszącego się ponad dachami miasta balonu. W 1865 r. wraz z drugim fotografem – Olszyńskim – Brandel otworzył Zakład Fotograficzny i Światłodrukarnię Konrad Brandel i Ska. W 1873 r. wykonał słynną panoramę miasta, wykorzystując w tym celu rusztowanie wokół remontowanej Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Od lat 70. w zakładzie Brandla ukazywały się serie widoków Warszawy, będące wizytówką zakładu. Fotograf był też konstruktorem, a do jego wynalazków należał wykonany w 1883 r. aparat zwany rewolwerem, za który otrzymał medal na wystawie we Wrocławiu.

Zakład Brandla wykonywał liczne fotografie portretowe. Do grona jego klientów należeli artyści, arystokracja i przedstawiciele warszawskiej inteligencji. Fotograf pozostawił po sobie liczne zdjęcia, z których spoglądają na nas mieszkańcy Warszawy drugiej połowy XIX wieku. Widzimy ich na ulicach, w parkach, na placach, na wyścigach, uroczystościach i podczas codziennych czynności. Niebywała spuścizna Brandla sprawiła, że to właśnie przez pryzmat jego zdjęć postrzegamy Warszawę XIX stulecia.

6 stycznia

oddano do użytku most Mikołajewski, zwany też mostem Trzecim.

6 września

w roku 1788 w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich otwarto Teatr Stanisławowski.

24 czerwca

w Warszawie urodził się Władysław Dunin-Borkowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj