3.2 C
Warszawa
środa, 17 kwietnia, 2024

Jan Krzysztof Markowski

Chociaż na świat przyszedł w Lublinie, to właśnie warszawski okres twórczości Jana Krzysztofa Markowskiego jest dzisiaj najbardziej znany. Urodzony 14 marca 1913 r., pochodził z rodziny o muzycznych i aktorskich tradycjach. W okresie międzywojennym komponował popularne utwory rozrywkowe, które potem znane były wszystkim bywalcom ówczesnych kawiarni i lokali gastronomicznych. Swoją działalność na tym polu kontynuował podczas okupacji niemieckiej, kiedy tworzył dla przedstawień teatralnych. Podczas okupacji Markowski działał w konspiracji. W sierpniu 1944 r. walczył w pułku „Baszta” na warszawskim Mokotowie.

Był współautorem legendarnego „Marszu Mokotowa” czy „Sanitariuszki Małgorzatki”. Ten drugi utwór powstał z wdzięczności dla powstańczej sanitariuszki Janiny Załęskiej, która opiekowała się rannym ppor. Janem Markowskim, gdy ten znalazł się w polowym szpitalu. Słowa napisał Mirosław Jezierski ps. „Karnisz”. Współpraca dwóch artystów zaowocowała też powstaniem utworu „Mała dziewczynka z AK” oraz wspomnianego wcześniej „Marszu Mokotowa”.

Po upadku powstania trafił do oflagu w Murnau, zaś po wyzwoleniu wstąpił do II Korpusu Polskiego we Włoszech. Po wojnie mieszkał w Londynie, gdzie w latach 1949-1952 kierował teatrzykiem Niebieski Balonik. W rozgłośni Radia Wolna Europa prowadził „Podwieczorek przy mikrofonie”. W latach 1952-1978 współpracował z polską sekcją Radia Wolna Europa.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

Kamienica Stanisława i Izydora Seydenbeuthlów

wznosi się przy zbiegu ulic Jasnej i Gabriela Boduena.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj