18.2 C
Warszawa
sobota, 27 lipca, 2024

Jan Krzysztof Markowski

Chociaż na świat przyszedł w Lublinie, to właśnie warszawski okres twórczości Jana Krzysztofa Markowskiego jest dzisiaj najbardziej znany. Urodzony 14 marca 1913 r., pochodził z rodziny o muzycznych i aktorskich tradycjach. W okresie międzywojennym komponował popularne utwory rozrywkowe, które potem znane były wszystkim bywalcom ówczesnych kawiarni i lokali gastronomicznych. Swoją działalność na tym polu kontynuował podczas okupacji niemieckiej, kiedy tworzył dla przedstawień teatralnych. Podczas okupacji Markowski działał w konspiracji. W sierpniu 1944 r. walczył w pułku „Baszta” na warszawskim Mokotowie.

Był współautorem legendarnego „Marszu Mokotowa” czy „Sanitariuszki Małgorzatki”. Ten drugi utwór powstał z wdzięczności dla powstańczej sanitariuszki Janiny Załęskiej, która opiekowała się rannym ppor. Janem Markowskim, gdy ten znalazł się w polowym szpitalu. Słowa napisał Mirosław Jezierski ps. „Karnisz”. Współpraca dwóch artystów zaowocowała też powstaniem utworu „Mała dziewczynka z AK” oraz wspomnianego wcześniej „Marszu Mokotowa”.

Po upadku powstania trafił do oflagu w Murnau, zaś po wyzwoleniu wstąpił do II Korpusu Polskiego we Włoszech. Po wojnie mieszkał w Londynie, gdzie w latach 1949-1952 kierował teatrzykiem Niebieski Balonik. W rozgłośni Radia Wolna Europa prowadził „Podwieczorek przy mikrofonie”. W latach 1952-1978 współpracował z polską sekcją Radia Wolna Europa.

Ulica Kozia

zachowała do dzisiaj wiele dawnego uroku.

Pałac Leopolda Kronenberga

Budowa pałacu, którą kierowali Bolesław Podczaszyński i Józef Huss, trwała do początku lat 70. XIX w.

Pałac Małachowskich przy Krakowskim Przedmieściu

Obiekt miał pomieścić zbiory gromadzone przez arystokratyczne rody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj