Autor: Adrian Sobieszczański
Sobota 26 sierpnia 1939 r. miała być dniem ataku Niemiec na Polskę. O godz. 4.45 budynek placówki Straży Granicznej Czarne Beskidzkie został ostrzelany przez ciężkie karabiny maszynowe trzema krótki seriami. Dwiema seriami ostrzelano też budynek stacji kolejowej. Także w wielu innych miejscach uaktywniły się niemieckie odziały dywersyjne. Do najsłynniejszych akcji należy ostrzelanie stacji kolejowej Mosty nieopodal Jabłonkowa i próba opanowania tunelu pod Przełęczą Jabłonkowską.
Przesunięcie czasowe ataku na Polskę było efektem podpisania przez Polskę umowy o wzajemnej pomocy z Wielką Brytanią. Informacja o zmianie terminu nie dotarła do wszystkich oddziałów niemieckich, które w nocy z 25 na 26 przystąpiły do działań dywersyjnych.
Tego dnia w Warszawie odbył się pierwszy publiczny pokaz polskiej telewizji. Pierwsze testy telewizji w stolicy miały miejsce 5 października 1938 r. Za pomocą anteny umieszczonej na gmachu Prudentialu wyemitowano wówczas film Barbara Radziwiłłówna z Jadwigą Smosarską w roli głównej oraz krótki program z udziałem Mieczysława Fogga. Program miał charakter testowy.
Pierwszy oficjalny pokaz telewizyjny miał miejsce w gorącym przedwojennym czasie w sobotę 26 sierpnia 1939 r. Tego dnia w gmachu YMCA przy ulicy Konopnickiej otwarto Drugą Doroczną Wystawę Radiową. Podczas wystawy wiceminister przemysłu i handlu Adam Karol Rose zwrócił uwagę, że choć otwarcie wystawy odbywa się w niezwykłej chwili, jest na wskroś pokojową manifestacją polskiego społeczeństwa.
W audycji pokazano występ aktorki Ireny Zaleskiej oraz przygotowany na tę okazję film propagandowy Polskiego Radia. Audycję można było zobaczyć jeszcze w trzech innych miejscach: w siedzibie Polskiego Radia przy ulicy Zielnej, Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym przy ul. Ratuszowej 11 i Urzędzie Telekomunikacyjnym przy Poznańskiej.