19.9 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

Wrzesień 1939dzień po dniu

Wojna obronna 1939 r. należy do najbardziej dramatycznych momentów w historii Polski, a zarazem historii stolicy. Warszawa była miastem o dużym znaczeniu strategicznym - ośrodkiem politycznym, administracyjnym oraz siedzibą władz państwowych i miejscem postoju naczelnego wodza. Bombardowana Warszawa stała się areną dramatycznej obrony, a mieszkańcy byli świadkami pierwszego aktu zagłady swojego miasta.

Przez cały wrzesień 2021 r. na profilu Facebooka VARSAVIANISTA.PL przypominać będziemy wydarzenia, które miały miejsce w Warszawie we wrześniu 1939 r. Równolegle będziemy je prezentować w naszym serwisie VARSAVIANISTA.PL jako kalendarium tamtych dni. Naszym przewodnikiem jest ADRIAN SOBIESZCZAŃSKI / „Warszawski Przewodnik” – historyk, varsavianista.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 1 września

Autor: Adrian Sobieszczański

Atak niemiecki o godz. 4.45 na składnicę tranzytową na Westerplatte rozpoczął niemieckie działania wojenne. W tym samym czasie Niemcy zaatakowali Pocztę Polską w Gdańsku, która będzie się broniła do godz. 19. Wcześniej, bo o godz. 4.40, niemieckie lotnictwo zbombardowało Wieluń. Działania wojenne rozpoczęły się na całej granicy polsko-niemieckiej.

O godz. 6.30 pełniący dyżur w Polskim Radiu spiker Zbigniew Świętochowski wygłosił komunikat informujący o wybuchu wojny: „Halo, halo, tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. Dziś rano o godzinie 5 minut 40 oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską, łamiąc pakt o nieagresji. Bombardowano szereg miast. Za chwilę usłyszą państwo komunikat specjalny”.

Po czym wyemitowano komunikat specjalny nagrany 29 sierpnia 1939 r.

Szybkie opanowanie Warszawy przez wojska niemieckie było jednym z ważniejszych celów niemieckiego dowództwa. W realizacji tego zadania miało pomóc lotnictwo. Warszawa była oddalona zaledwie 250 km od lotnisk śląskich i 150 km od lotnisk w Prusach Wschodnich. Ataki bombowe na Warszawę miały za zadanie zlikwidowanie polskiej obrony przeciwlotniczej, dlatego w pierwszej kolejności Luftwaffe uderzyło na warszawskie lotniska na Okęciu, Gocławiu i Polu Mokotowskim.

Mimo złych warunków pogodowych naloty niemieckie na Warszawę trwały od wczesnych godzin porannych, kiedy to samoloty bombowe zaatakowały lotnisko na Okęciu oraz osiedla na Rakowcu i Kole. Pomiędzy godz. 8 a 9 samoloty z II dywizjonu bombowego w sile ok. 30 heinklów po raz kolejny zbombardowały Okęcie. Po godz. 13 celem ataków było znowu lotnisko na Okęciu, a poza tym lotnisko na Gocławiu oraz Warsztaty Zakładów Amunicyjnych nr 1 w forcie Bema. Kolejne ataki na Okęcie miały miejsca ok. godz. 17. Bomby na Las Kabacki zrzuciło 31 samolotów He 111. Mniej więcej w tym czasie nurkujące junkersy dokonały nalotu na stację nadawczą Polskiego Radia Warszawa II w forcie Mokotów. Po południu niemieckie bomby spadły też w okolicach Toru Wyścigów Konnych na Służewcu, omyłkowo wziętego za lotnisko.

Brygada pościgowa wyznaczona do obrony stolicy już od wczesnych godzin porannych podejmowała działania w powietrzu. Dowódca brygady płk Stefan Pawlikowski podjął decyzję o starcie ok. godz. 6.30 po otrzymaniu meldunku o zbliżających się nad Warszawę bombowcach niemieckich. Samoloty spotkały się nad Legionowem ok. godz. 7, walka trwała 40 minut. Brygada wzbijała się do walki także podczas południowych i popołudniowych ataków.

Tego dnia brygada pościgowa zestrzeliła 14 samolotów, a 10 uszkodziła. Brygada straciła 10 samolotów, 24 zostały poważnie uszkodzone i unieruchomione. 1 września zginął jeden pilot brygady.

Polscy lotnicy brygady pościgowej stoczyli 230 walk i zestrzelili 12 samolotów, a 10 uszkodzili. Brygada pościgowa będzie stawała w obronie Warszawy do 7 września.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 26 sierpnia

Sobota 26 sierpnia 1939 r. miała być dniem ataku Niemiec na Polskę. O godz. 4.45 budynek placówki Straży Granicznej Czarne Beskidzkie został ostrzelany

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 27 sierpnia

W ostatnich dniach poprzedzających wybuch wojny Warszawa została podzielona na dwie strefy: zagrożoną i względnie bezpieczną.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 29 sierpnia

29 sierpnia 1939 r. na polecenie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w siedzibie Polskiego Radia przy ul. Zielnej 25 nagrano specjalny komunikat.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 30 sierpnia

Decyzja o mobilizacji została podjęta 29 sierpnia 1939 r. Zdecydowano, że mobilizacja powszechna rozpocznie się 30 sierpnia.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 2 września

Drugi dzień wojny był słoneczny, a temperatura sięgała 26 stopni.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 3 września

Niedziela była kolejnym ciepłym dniem wojny. Trwała obrona Helu, 3 września prowadzony był pojedynek artyleryjski.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 7 września

7 września po raz pierwszy od wybuchu wojny nie słychać komunikatu „Westerplatte broni się .

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 8 września

Niemiecki zagon pancerno-motorowy podchodzi pod Warszawę, chcąc wziąć miasto z marszu. Rozpoczyna się dramatyczna obrona stolicy.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 10 września

10 września rejon umocniony w pobliżu Wizny nad Narwią upadł pod naporem niemieckiego XIX Korpusu gen. Heinza Guderiana. Samobójstwo popełnił kpt. Władysław Raginis.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 13 września

13 września nieprzyjaciel został odparty z bezpośredniego przedpola Warszawy. Niemieckie samoloty przystąpiły do bombardowania miasta dopiero po godz. 13 – na wcześniejszą porę nie pozwalały warunki pogodowe.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 16 września

16 września artyleria niemiecka otworzyła huraganowy ogień na miasto. 1 dywizjon 4 pułku bombowego ograniczył się do zrzutu ulotek na Warszawę, z wezwaniem do poddania się.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 17 września

17 września niemiecka artyleria od rana prowadziła ostrzał miasta. Na Warszawę spadło 5 tys. pocisków. Ten dzień uważa się za dzień najcięższego ostrzału stolicy.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 19 września

19 września Niemcy nie prowadzili huraganowego ostrzału miasta, co najprawdopodobniej związane było z ogromnym zużyciem amunicji.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 23 września

W sobotę 23 września trwał ostrzał artyleryjski stolicy. Niemieckie pociski spadły na fort Mokotów, Bielany, fort Czerniaków, Powiśle, plac Trzech Krzyży, pałac Blanka, stację filtrów, gazownię, centralę telefoniczną i zabudowania Uniwersytetu Warszawskiego.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 25 września

Tego dnia Niemcy przeprowadzili największy nalot bombowy na Warszawę. Oprócz zniszczenia miasta chodziło o osłabienie morale obrońców. Celem niemieckim była infrastruktura wojskowa, kolejowa i miejska.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 28 września

Tego dnia nie było ostrzału miasta, a Luftwaffe nie wykonywało lotów bojowych na Warszawę. Mimo to w centrum wciąż paliły się budynki zbombardowane 25 września.