20.8 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

Wrzesień 1939dzień po dniu

Wojna obronna 1939 r. należy do najbardziej dramatycznych momentów w historii Polski, a zarazem historii stolicy. Warszawa była miastem o dużym znaczeniu strategicznym - ośrodkiem politycznym, administracyjnym oraz siedzibą władz państwowych i miejscem postoju naczelnego wodza. Bombardowana Warszawa stała się areną dramatycznej obrony, a mieszkańcy byli świadkami pierwszego aktu zagłady swojego miasta.

Przez cały wrzesień 2021 r. na profilu Facebooka VARSAVIANISTA.PL przypominać będziemy wydarzenia, które miały miejsce w Warszawie we wrześniu 1939 r. Równolegle będziemy je prezentować w naszym serwisie VARSAVIANISTA.PL jako kalendarium tamtych dni. Naszym przewodnikiem jest ADRIAN SOBIESZCZAŃSKI / „Warszawski Przewodnik” – historyk, varsavianista.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 3 września

Autor: Adrian Sobieszczański

Niedziela była kolejnym ciepłym dniem wojny. Trwała obrona Helu, 3 września prowadzony był pojedynek artyleryjski. Od ok. godz. 6.55 niszczyciele Leberecht Maass i Wolfgang Zenker ostrzeliwały cypel z dość dużej odległości. Odpowiadał im kontrtorpedowiec ORP Wicher i największa polska jednostka stawiacz min ORP Gryf oraz Bateria Cyplowa im. Heliodora Laskowskiego – wystrzeliwując 28 pocisków. Polskim artylerzystom udaje się trafić w maskę ochronną działa nr 2 na Leberecht Maass. Wróg wycofał się po postawieniu zasłony dymnej.

Popołudniowy nalot na Hel niemieckich bombowców nurkujących zatopił ORP Wicher, trafiając czterema bombami w pokład dziobowy, burtę i śródokręcie. Jedna z bomb trafiła w śródokręcie płonącego ORP Gryf. Wieczorem wrak osiadł na dnie, płonąc przez kolejne dwa dni. Armaty wystające ponad powierzchnię zostały zdjęte przez marynarzy z Gryfa i ustawione na nabrzeżu. W ten sposób utworzono baterię nr 34.

Tego dnia pod Częstochową przerwano front, co przyspieszyło marsz XVI Korpusu Pancernego na Warszawę. Dla Niemców szybkie opanowanie stolicy mogło rozstrzygać o powodzeniu kampanii prowadzonej w Polsce. Tymczasem wojska niemieckie postanowiły przeć do okrążenia sił polskich na zachód od Wisły. W niedzielę ok. godz. 8 Luftwaffe nadal bombardowało Okęcie, niszcząc Wytwórnię Płatowców na Paluchu oraz Wytwórnię Silników nr 1. Niemieckie maszyny tego dnia zbombardowały też okolice dzisiejszego Dworca Zachodniego, Pole Mokotowskie oraz Sztab Naczelnego Wodza w Pyrach. W nalotach niemieckich widać sposób działania niemieckiej machiny wojennej, polegający na zniszczeniu lotnisk, centrów dowodzenia armią oraz dworców i dróg zaopatrzenia. Celem lotnictwa było też zastraszenie i sterroryzowanie ludności cywilnej.

Około południa do Warszawy dotarła wiadomość o wypowiedzeniu wojny Niemcom przez Anglię. Tłum warszawiaków spontanicznie ruszył pod ambasadę Wielkiej Brytanii na Nowy Świat 18. Pod pałacem Branickich stworzył się niezaplanowany wiec poparcia. Nikt z uczestników wiecu nie przypuszczał, że Anglia i Francja nie podejmą działań zbrojnych i pozostaną biernymi obserwatorami niemieckiego ataku na Polskę. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 26 sierpnia

Sobota 26 sierpnia 1939 r. miała być dniem ataku Niemiec na Polskę. O godz. 4.45 budynek placówki Straży Granicznej Czarne Beskidzkie został ostrzelany

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 27 sierpnia

W ostatnich dniach poprzedzających wybuch wojny Warszawa została podzielona na dwie strefy: zagrożoną i względnie bezpieczną.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 29 sierpnia

29 sierpnia 1939 r. na polecenie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w siedzibie Polskiego Radia przy ul. Zielnej 25 nagrano specjalny komunikat.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 30 sierpnia

Decyzja o mobilizacji została podjęta 29 sierpnia 1939 r. Zdecydowano, że mobilizacja powszechna rozpocznie się 30 sierpnia.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 1 września

O godz. 6.30 pełniący dyżur w Polskim Radiu spiker Zbigniew Świętochowski wygłosił komunikat informujący o wybuchu wojny.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 2 września

Drugi dzień wojny był słoneczny, a temperatura sięgała 26 stopni.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 7 września

7 września po raz pierwszy od wybuchu wojny nie słychać komunikatu „Westerplatte broni się .

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 8 września

Niemiecki zagon pancerno-motorowy podchodzi pod Warszawę, chcąc wziąć miasto z marszu. Rozpoczyna się dramatyczna obrona stolicy.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 10 września

10 września rejon umocniony w pobliżu Wizny nad Narwią upadł pod naporem niemieckiego XIX Korpusu gen. Heinza Guderiana. Samobójstwo popełnił kpt. Władysław Raginis.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 13 września

13 września nieprzyjaciel został odparty z bezpośredniego przedpola Warszawy. Niemieckie samoloty przystąpiły do bombardowania miasta dopiero po godz. 13 – na wcześniejszą porę nie pozwalały warunki pogodowe.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 16 września

16 września artyleria niemiecka otworzyła huraganowy ogień na miasto. 1 dywizjon 4 pułku bombowego ograniczył się do zrzutu ulotek na Warszawę, z wezwaniem do poddania się.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 17 września

17 września niemiecka artyleria od rana prowadziła ostrzał miasta. Na Warszawę spadło 5 tys. pocisków. Ten dzień uważa się za dzień najcięższego ostrzału stolicy.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 19 września

19 września Niemcy nie prowadzili huraganowego ostrzału miasta, co najprawdopodobniej związane było z ogromnym zużyciem amunicji.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 23 września

W sobotę 23 września trwał ostrzał artyleryjski stolicy. Niemieckie pociski spadły na fort Mokotów, Bielany, fort Czerniaków, Powiśle, plac Trzech Krzyży, pałac Blanka, stację filtrów, gazownię, centralę telefoniczną i zabudowania Uniwersytetu Warszawskiego.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 25 września

Tego dnia Niemcy przeprowadzili największy nalot bombowy na Warszawę. Oprócz zniszczenia miasta chodziło o osłabienie morale obrońców. Celem niemieckim była infrastruktura wojskowa, kolejowa i miejska.

Warszawski wrzesień 1939 dzień po dniu – 28 września

Tego dnia nie było ostrzału miasta, a Luftwaffe nie wykonywało lotów bojowych na Warszawę. Mimo to w centrum wciąż paliły się budynki zbombardowane 25 września.